V plném proudu jsou v Krásném Dvoře přípravy na již osmý ročník soutěže O pohár starosty, kde opět na začátku září změří síly na patnáct družstev. Přesto jsou pořád tamní hasiči v pohotovosti, ostrých výjezdů je neustále dost.

„Soutěž máme už 5. září, zrovna objednáváme poháry. Soutěžit budou opět muži i ženy, a znovu chystáme nějaké překvapení,“ hlásí hned v úvodu našeho povídání o krásnodvorských dobrovolnících tamní starosta František Kuna.

Pochlubí se i výborným výsledkem několik let starým. V roce 2004 totiž dorostenci z Krásného Dvora postoupili na mistrovství republiky.

Krásnodvorský sbor dobrovolných hasičů vznikl už v roce 1873 na ustavující schůzi 30. října. Zasloužil se o to hlavně statkář a tehdejší starosta Josef Puschner. „Loni jsme slavili 135. výročí založení. Po soutěži jsme pro lidi udělali ohromnou fontánu na koupališti, nádherně osvícenou. Hrála hudba, uprostřed stříkal nejsilnější proud a dokola se přidalo sedmdesát proudnic,“ vzpomíná Pavel Vaňourek, velitel hasičů.

Na výjezd může patnáct lidí

V době svého založení měl sbor 28 členů, prvním velitelem byl ředitel cukrovaru Bruner. Hlavním motivem k založení byla povodeň v údolí Zlatého potoka v roce 1872. Dnes má sbor 36 členů, na soutěže se hlásí družstva mužů i žen a do výjezdu je připraveno 15 hasičů. Starostou hasičů a strojníkem je Miloš Vaňourek, velitelem Pavel Vaňourek. „Máme pět výjezdových aut, hodně využíváme například výsuvnou sedmadvacetimetrovou plošinu,“ chlubí se bohatým vozovým parkem Miloš Vaňourek.

A to mají krásnodvorští další vozidla rozpracovaná, chloubou je i historický stroj, který se zapřahal za koně. „Několik let jsme teď rekonstruovali hasičárnu, aby se nám tam všechno vešlo,“ pokračuje M. Vaňourek.

Obec je na své hasiče hrdá, podle Františka Kuny proto připravuje také další stání pro hasičská auta. „Jak mají lidé hasiče v oblibě, to je vidět třeba na tradiční májové jízdě, kdy ozdobíme vozy a vyjíždíme do okolních obcí. Hasiči jsou všude vítáni,“ vypráví starosta. Dobrovolníci pořádají také dětské dny, organizují stavění májky. Hlavní díl práce ale odvádějí při požárech nebo živelných pohromách. „Zrovna teď, při poslední velké bouřce, odstraňovali hasiči několik spadlých stromů v obcích,“ pokračuje F. Kuna.

Pomoc u povodní

Krásnodvorští pomáhali také u povodní v roce 2002, vyjeli na Litoměřicko do Mlékojed. Letos už mají za sebou deset větších zásahů. „Vyjížděli jsme například do Buškovic na požár rodinného domu, ke spadlým stromům po větrné spoušti nebo k požáru bývalé Tesly,“ vypočítává Pavel Vaňourek.

Právě zásah u budovy bývalé Tesly byl letos zatím asi největším. V budově byly tlakové lahve, oleje, pohonné hmoty, hrozilo tak nebezpečí výbuchu. „Všechno se nám podařilo včas zlikvidovat,“ vzpomíná velitel hasičů.

Chcete, aby se i vaše jednotka objevila v seriálu Lidé svatého Floriána? Chcete se pochlubit úspěchy ve vaší obci a okolí? Kontaktujte redakci Žateckého a lounského deníku na zatecky@denik.cz