Líšťany leží pět kilometrů od Loun, mají 460 obyvatel, jméno po lískových keřích, vlastní kulturní dům, krásné nové vilové domky na jižním svahu nad obcí a aktivní a uznávaný sbor dobrorovolných hasičů.

Zatímco v některých jiných obcích žijí hasiči spíše z tradice, k zásahům už nejezdí a věnují se klidnému životu a rozvoji své vesnice, ne tak v Líštanech. Tamní sbor doslova srší aktivitou. Za posledních pár let stihli svépomocí opravit celý rozlehlý hasičský areál, jezdí k ostrým zásahům, do jeho výbavy neustále přibývá nová technika i zásahová vozidla.

„Všechno vám řeknu, co budete chtít, ale rozhodně mě nefoťte. Nejsem vhodný typ pro fotky do novin,“ vítá mě hned ve dveřích Jaromír Vokrouhlík, velitel SDH Líšťany. Za pár desítek minut po rozhovoru už ale říká: „Víte co, já vám vyjedu se všemi třemi našimi velkými auty z garáže na dvůr, aby se vám ta fotka lépe dělala.“ A ochotně si stoupne, kamkoli pro snímek potřebuji.

Před zbrojnicí nastaly hotové manévry – na dvůr se naskládaly obří Tatra 815, zásahový VW Transporter a terénní Lada Niva. Tolik aut mají hasiči v Líšťanech k dispozici. Ve výbavě mají i dýchací techniku, motorové pily, elektrocentrální osvětlení.

„Členů našeho sdružení je čtyřicet. Z nich osmnáct patří do výjezdové jednotky, která jezdí k ostrým zásahům,“ říká Jaromír Vokrouhlík. Letos má jednotka za sebou zatím sedm výjezdů. Loni to bylo celkem osmnáct případů.

Dobrovolníci hasí, odklízejí a také se starají o společenský život

„Nejčastěji jde o požáry. Konkrétně lesní požáry a také ohně v domcích. Časté jsou také technické zásahy, například úklid po pádech stromů,“ vypočítal velitel jednotky.

Kromě výjezdů se hasiči podobně jako jinde starají také o rozvoj své obce, o spolupráci s jejími obyvateli, o nabídku různých veřejných a společenských akcí. „Pravidelně ve vsi čistíme koupaliště, udržujeme pro obec komunální techniku, v zimě se podílíme také na údržbě komunikací. V minulých letech jsme postavili a opravili dětské hřiště,“ uvedl Jaromír Vokrouhlík. Hasiči též pro obyvatele pravidelně pořádají ples, maškarní bál, dětský den i stezku odvahu pro nejmenší.

Šikovnost a nadšení pomohly k pěkné zbrojnici

V roce 2002 převzali od zemědělského družstva starý zchátralý objekt dílen a o dva roky později se muži ze sboru pustili vlastními silami do rekonstrukce. Výsledkem je pěkná prostorná moderně upravená zbrojnice, na niž je vážně radost pohledět.

„S obcí máme výbornou spolupráci. Kde můžeme, pomůžeme. Na oplátku nám zase obec dává příspěvek na činnost – ročně sto tisíc korun. Letos jsme dostali i příspěvek od Ústeckého kraje,“ říká Jaromír Vokrouhlík, který pracuje jako policista a je i místostarostou své obce. Stihne toho opravdu hodně – a na práci hasičů, jejich výsledcích i třeba zmíněné zbrojnici je to vidět.

Chcete, aby se i vaše jednotka objevila v seriálu Lidé svatého Floriána? Chcete se pochlubit úspěchy ve vaší obci a okolí? Kontaktujte redakci Žateckého a lounského deníku na zatecky@denik.cz