Sbor dobrovolných hasičů (SDH) v Peruci patří mezi tradiční hasičské jednotky v okrese Louny. Založen byl v roce 1884 a na rozdíl do jiných sborů byl stále „akční“ i po roce 1989.

Menší stagnace přichází až nyní. Mladí se do sboru nehrnou, o práci dobrovolných hasičů nemají příliš velký zájem. SDH Peruc byla kvůli menšímu počtu výjezdů před několika lety přesunuta v systému jednotek požární ochrany (JPO) o kategorii níž – z JPO 2 na JPO 3. „Počet našich výjezdů ale zase roste. Zatímco dřív byly třeba jen dva do roka, letos už jich byla celá řada,“ sdělil Václav Černý, velitel SDH Peruc. Sám je členem sboru od roku 1982.

Hasiči z Peruce zasahují v okolí městečka, často vyjíždějí do jeho spádových vesnic. Ve Stradonicích, Radonicích, Pátku a Telcích sice jsou SDH, ty ale nemají své výjezdové jednotky.

Hasiči z Peruce letos zasahovali při požáru sokolovny v Radonicích, při požáru rodinných domů v Hřivčicích a Černochově a stodoly v Telcích. Pomáhali likvidovat následky větných smrští, jako v případě spadlého stromu přes silnici nad koupalištěm v Peruci. Jeli také ke dvěma dopravním nehodám. Jedna se stala na silnici mezi Perucí a Slavětínem, kde v zatáčce narazilo auto do stromu. K druhé došlo v červenci u Telců, kde zemřel mladý řidič po nárazu do stromu. „Na místě jsme prohledávali okolní pole, zda tam není ještě někdo,“ sdělil V. Černý.

Trambus je téměř třicet let starý

SDH Peruc má 25 členů, z nich jich je ve výjezdové jednotce osm. K dispozici mají jedno auto – od roku 1985 Škodu 706 Trambus CAS 25 a stříkačku z roku 1972. „Tato technika je už dost stará, potřebovali bychom nové auto. Stříkačka také dosluhuje. Chtěli bychom také čerpadlo na vodu, zvláště když v současné době stále hrozí povodně,“ vypočetl velitel SDH Peruc. Hasiči v Peruci získali loni čtyři zásahové obleky a stejný počet přileb, které jim zakoupila tamní radnice. „Přilba vyjde na devět tisíc korun, oblek kolem deseti. Vybavení pro hasiče je velmi nákladné,“ připomněl V. Černý.

SDH Peruc se alespoň jednou ročně účastní soutěže v požárním sportu, i když jak jeho velitel přiznává, nijak kvůli tomu netrénují. Pro městečko hasiči vykonávají různé práce, například čistí koupaliště či Boženinu studánku. Pomáhají při krajských dožínkách nebo pálení čarodějnic. Vlastní ples ale už hasiči v Peruci nepořádají.

Chcete, aby se i vaše jednotka objevila v seriálu Lidé svatého Floriána? Chcete se pochlubit úspěchy ve vaší obci a okolí? Kontaktujte redakci Žateckého a lounského deníku na zatecky@denik.cz