Pomáhají u dopravních nehod, při řádění živlů a odstraňují jejich následky. Přinášejí radost omladině při dětských dnech a dávají pozor na bezpečnost například při pálení čarodějnic. Dobrovolní hasiči v Postoloprtech neodmyslitelně patří k životu pětitisícového městečka.

Sbor má 73 členů

Sbor dobrovolných hasičů funguje v Postoloprtech už úctyhodných 141 let. Nyní čítá 73 řádných členů – 45 mužů, 16 žen a 12 mladých hasičů. „Z tohoto počtu máme asi patnáct členů, kteří mohou jít do zásahu, kteří mají všechna potřebná školení, absolvované výcviky a třeba lékařské prohlídky,“ upřesnil Miroslav Hylák, velitel dobrovolného sboru a starosta.

Náplní jejich práce a koníčka zároveň je boj s požáry, asistence a pomoc při dopravních nehodách a nebo také takzvané technické zásahy. „To je například otevírání zabouchnutých dveří od bytů, uzavírání potrubí při úniku plynu nebo vody, sběr nebezpečných vosích hnízd, pomoc a odstraňování následků po bouřích a záplavách,“ vypočítal M. Hylák.

Náročný koníček si žádá nezměrné množství času, a to zdaleka nejen při samotných výjezdech. Těch je v průměru sto ročně. Například loni postoloprtští dobrovolníci zasahovali u 41 požárů, 24 dopravních nehod a u stejného počtu technických zásahů, nechybělo několik cvičení a také planých poplachů.

SDH Postoloprty disponuje pěti zásahovými vozidly, cisternami Liaz 101 a Tatra 815, žebříkem Ifa W 50 a vozy pro technické zásahy VW Transporter a Avia 30.

Jednou z možností, jak s ostatními sbory poměřit své schopnosti a um, jsou soutěže v požárním sportu. Ten má u jednotky dlouholetou tradici, v současné době aktivně pracuje jedno družstvo mužů a jedno družstvo mladých hasičů. Oba kolektivy se pravidelně zapojují do okresních a pohárových soutěží. Kolektiv mladých hasičů patří již řadu let mezi nejlepší kolektivy lounského okresu, v současné době v něm pracuje patnáct dětí. Pravidelně se zúčastňuje okresního kola hry Plamen a pohárových soutěží.

Tváří v tvář smrti

Dobrovolníci si váží práce svých kolegů a spolupracovníků. Každým rokem je na zasedání valné hromady předáváno zvláštní ocenění velitele SDH „Hasič roku“. Letos jej za celoroční činnost získal Miroslav Strašil.

Velké uznání zaslouží jednotka také vzhledem k tomu, že jejím rajonem prochází silnice I/7 Chomutov – Praha. Ta je častým dějištěm velmi vážných dopravních nehod a muži v uniformách se tak několikrát do roka tváří v tvář setkávají i se smrtí. I přesto se ale svého koníčka, pomáhat ostatním v krizových situacích, nevzdávají.

Chcete, aby se i vaše jednotka objevila v seriálu Lidé svatého Floriána? Chcete se pochlubit úspěchy ve vaší obci a okolí? Kontaktujte redakci Žateckého a lounského deníku na zatecky@denik.cz