Pořádně zima může být v příštích měsících členům Sboru dobrovolných hasičů ve Smolnici (SDH).

Součástí jejich práce je totiž i vyprošťování aut, zapadnutých do sněhových závějí. A že se tato situace na jihovýchodě Lounska nenaskytne zřídka.

SDH funguje ve Smolnici od roku 1887. V současnosti má 60 členů včetně čtyř žen. „Přímo na výjezd může dvacítka mužů,“ upřesnil Josef Roháč, starosta dobrovolných hasičů. Děti v současnosti ve sboru nejsou. „To víte, mládež odrostla a s novou omladinou to je těžké…“ dodává Roháč.

Od toho se odvíjejí i aktivity v požárním sportu. Nyní reprezentuje Smolnici pouze družstvo mužů. Kdysi velké úspěchy mládeže pod vedením Vladimíra Fleisnera jsou téměř třicet let v zapomnění. I tak ale zasedací místnost sboru zdobí řada zasloužených pohárů. „Soupeříme hlavně s týmem Chraberců a Černčic, tam vládne taková ta zdravá rivalita,“ prozrazuje velitel.

Když přijde na ostré zásahy, jde ale všechna sranda stranou. K požárům vyjíždí SDH Smolnice přibližně deset až dvanáctkrát do roka. K tomu je potřeba přičíst technické zásahy – odstraňování padlých stromů a podobně, a také například prohazování nesjízdných zasněžených komunikací. „Máme velmi dobrou spolupráci se zdejším obecním úřadem, tak pro něj zajišťujeme i takovéto věci,“ vysvětluje Josef Roháč. Celkem se tak počet zásahů pohybuje kolem dvaceti ročně.

V případě potřeby je ve zbrojnici připravena cisterna Liaz CAS 32, takzvaný Trambus, a další tři mobilní stříkačky. Smolničtí mají i opravdový skvost, historickou stříkačku z počátku devatenáctého století.

Před dvěma lety se slavilo

A právě ta hrála jednu z hlavních rolí při oslavách 120. výročí sboru v roce 2007. Byla tažena na odiv divákům v čele velkého průvodu. „Oslavy byly opravdu velké; konaly se za podpory obce. Zúčastnilo se jich celkem asi patnáct sborů dobrovolníků z blízka i daleka, kteří nám přijeli popřát další roky dobré práce,“ vzpomíná starosta sboru. Během oslav hrála dechovka, pokládaly se věnce u pomníku padlých, chybět nemohly ukázky zásahů, například vyprošťování osob z hořícího vozu po simulované nehodě.

A když zrovna hasiči nehasí nebo netahají auta ze sněhu, pořádají několikrát do roka kulturní programy pro obyvatele Smolnice i okolních obcí. Tradicí už je každoroční hasičský ples, pouťová zábava nebo dětský den, pořádaný ve spolupráci s ostatními sbory. Také letos první maškarní se setkalo s velkou odezvou, a tak na něj dojde jistě i napřesrok.

Hasiči ze Smolnice, stejně jako řada dalších sborů dobrovolníků v regionu, pomáhali kromě jiného také při katastrofálních povodních v roce 2002. Nejdříve čerpali vodu pod pražským Rudolfinem, z podzemních garáží na Palachově náměstí. „A po návratu domů jsme vyjížděli ještě do Mlékojed na Litoměřicku, také odčerpávat vodu,“ uzavřel Josef Roháč.

Chcete, aby se i vaše jednotka objevila v seriálu Lidé svatého Floriána? Chcete se pochlubit úspěchy ve vaší obci a okolí? Kontaktujte redakci Žateckého a lounského deníku na zatecky@denik.cz