Sbor dobrovolných hasičů (SDH) v Tuchořicích patří mezi ty, jejichž činnost byla po roce 1989 utlumena. Ke znovu obnovení jednotky došlo před několika lety, dnes patří k nejaktivnějším dobrovolným hasičským sborům na Žatecku.

Přitom jeho historie je dlouhá a bohatá. „První zmínka o sboru je z roku 1897. Třeba v roce 1967 měl 54 členů,“ sdělil Jaroslav Šůma, starosta SDH Tuchořice.

Po Listopadu ´89 přestal sbor fungovat, znovu obnoven byl v roce 2001. „Přispělo k tomu hlavně nadšení mladých lidí, kteří chtěli něco udělat pro obec, kde bydlí,“ řekl J. Šůma. V současné době má sbor 29 členů, scházejí se každý týden. Zásahová jednotka čítá 20 dobrovolných hasičů. Po znovu obnovení sboru prošli jeho členové řadou školení a kurzů, mají za sebou několik cvičení. Sbor je zařazen do kategorie JPO 3.

Také výbava sboru se postupně rozrůstá. „V současné době mají naši hasiči k dispozici tři auta. Cisternový Trambus Škoda 706 CAS 25, dopravní Avii a také Trambus Škodu CAS 8, který sloužil jako kropící vůz na pardubickém letišti. Bezúplatně jsme jej získali od armády a hasiči si jej svépomocí zrenovovali,“ vypočetl Ladislav Kubiska, starosta obce. Ve výbavě Tuchořických jsou také přívěsné stříkačky a pojízdný pěnomet. Ten se využívá například při hašení rozlitých pohonných hmot a hojně také při dětských dnech.

Podpora přichází z obce i kraje

Obec své hasiče všemožně podporuje, finanční pomoc přichází také pravidelně od Ústeckého kraje. Z dotací si hasiči například pořídili nové pneumatiky na auta, peníze přišly také na zásahový žebřík nebo plovoucí čerpadlo. „V roce 2006 jsme dostali tři sta tisíc korun od kraje na přístavbu hasičské zbrojnice. Celkově investice vyšla na 1,1 milionu korun,“ sdělil starosta obce. Hasičská zbrojnice prošla v minulých letech rekonstrukcí, část prací si členové sboru udělali sami. Další dotace přišly na vybavení hasičů. „Vybavení na jednoho člena vyjde na 30 tisíc korun. Jen přilba stojí pět až sedm tisíc korun,“ přiblížil J. Šůma.

SDH Tuchořice zajišťuje zákonnou požární ochranu pro řadu vesnic v okolí. Kromě Tuchořic to jsou spádové Třeskonice a Nečemice a také pro Lipno, Lipenec, Drahomyšl, Liběšice, Klůček, Dubčany, Líčkov, Lhotu, Dobříčany, Deštnici, Sádek a Novou Hospodu.

Počet zásahů sboru roste. Zatímco v roce 2003 hasiči jeli k devíti událostem, vloni to už bylo 25 případů. „K těm nejvážnějším patří požár dvou rodinných domů v Třeskonicích, které hořely krátce po sobě, nebo požár cisterny s naftou na silnici Praha – Chomutov u Bítozevsi,“ vypočetl starosta SDH Tuchořice. V poslední době se množí technické zásahy, hodně hasiči likvidují následky bouří. Při letošních letních záplavách tuchořičtí hasiči zasahovali v Lipenci, kde přetekl tamní rybník na návsi. Členové sboru čerpali vodu ze tří rodinných domů.

Chcete, aby se i vaše jednotka objevila v seriálu Lidé svatého Floriána? Chcete se pochlubit úspěchy ve vaší obci a okolí? Kontaktujte redakci Žateckého a lounského deníku na zatecky@denik.cz