Moderní helmy, obleky, vysílačky nebo zbrusu nové plovoucí čerpadlo mohou používat členové Sboru dobrovolných hasičů (SDH) ve Veltěžích na Lounsku.

A to hlavně díky ukázkové podpoře tamního obecního úřadu.

Před dvěma lety musel sbor pořídit druhý cisternový trambus. V obci je totiž problém s nízkým tlakem ve vodovodním řadu a při zásazích musejí brát vodu z blízkého potoka. Vozy se tak mohou v hašení střídat. Kromě toho dobrovolníci disponují i Avií pro technické zásahy.

SDH Veltěže vznikl v roce 1902, v současnosti má 64 členů, z toho 12 žen a 10 dětí. „Dvanáct lidí může přímo k zásahu,“ uvedl velitel Michal Červený.

Řadu posledních let právě Veltěže hostily všechny soutěže v požárním sportu, nyní je tato tradice trochu na ústupu. „Naše ženy byly v letech 1966 až 1982 suverénně nejlepší, holky ještě před pěti lety vyhrály krajskou soutěž. Letos byly naše děti ve všestrannosti v Libočanech deváté a chlapi tady ve Veltěžích v okrskové soutěži třetí,“ vypočítal Jaromír Kačírek z SDH.

To hlavní, proč si obec své hasiče hýčká, je ale ochrana zdraví a majetku obyvatel. Letos vyjížděli zatím ke třem požárům. „Zasahovali jsme u hořící trávy a u velkého požáru stodoly ve Slavětíně,“ upřesnil M. Červený.

Nová siréna bude do konce roku

Nyní mají dobrovolní hasiči ale drobný problém. Momentálně jsou totiž bez sirény, která by členy svolala do zbrojnice k zásahu. „Řešíme to tedy tak, že zapneme houkačku na jednom z vozů a vyjedeme do obce,“ usmívá se J. Kačírek. Situace se má ovšem zlepšit v nejbližší době, protože nové zařízení má být na střechu zbrojnice instalováno ještě letos.

Tradičně se dobrovolníci starají také o kulturní život v obci. Pořádají například čarodějnice, oblíbený dětský den, letní rozloučení s prázdninami nebo masopust. A aby toho nebylo málo, organizují také mikulášskou nadílku, spojenou se stavbou a slavnostním rozsvícením obecního vánočního stromku.

Chcete, aby se i vaše jednotka objevila v seriálu Lidé svatého Floriána? Chcete se pochlubit úspěchy ve vaší obci a okolí? Kontaktujte redakci Žateckého a lounského deníku na zatecky@denik.cz