Zbrašín – Hned dva sbory dobrovolných hasičů má k dispozici obec Zbrašín. Jeden působí v domovském Zbrašíně, druhý ve spádových Hořanech.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete na www.denik.cz/hasici

„Obě jednotky mají kolem pětadvaceti členů a obě jsou pro nás moc důležité. Mají nezastupitelnou roli nejen při ochraně zdraví, majetku a veřejných zařízení, ale i ve společenském dění naší obce,“ říká starosta Zbrašína Radek Taraba.

SDH Zbrašín a SDH Hořany patří k menším požárním sborům. Jejich zásahy v ostré akci nejsou naštěstí časté, v okolí nebývá mnoho krizových událostí. Přesto mají oba sbory vlastní zásahovou jednotku, poskládanou z členů obou sborů, a ostré výjezdy se sem tam najdou.

„Poslední zásah se udál asi před sedmi lety, kdy hořela hrázděná budova na okraji obce. Tehdy naši hasiči dodávali vodu a spolupracovali s profesionálními hasičskými jednotkami,“ uvedl Radek Taraba.

Jaké je vybavení hasičů ve Zbrašíně a Hořanech? „K dispozici máme dvě motorové stříkačky PPS 12, jednu PPS 8 a kolový žebřík. Ve vlastnictví SDH Hořany je stále funkční veterán PS 16 od firmy Stratílek z roku 1936. Ten už ale nemůže být využíván k zásahové činnosti,“ přiblížil starosta. Hasiči významně přispívají k vylepšení života ve své obci. Jednak ji různě zvelebují, při brigádách opravují veřejně prospěšná zařízení, jednak se podílí na pořádání kulturních a společenských akcí pro všechny obyvatele.

„Každý rok na jaře například čistíme požární nádrž v Hořanech, která je na léto vhodná i ke koupání. V loňském roce hasiči vybudovali přístřešek na hřišti za vsí a v součinnosti s obcí upravili i hrací plochu. V nejbližší době ještě vyrobí a přimontují i branky,“ uvedl starosta.

Z kulturních a společenských akcí hasiči pravidelně pořádají masopustní průvod, maškarní zábavu, dětské dny. Spolupracují s místním Sokolem při údržbě letního cvičiště. Kromě pravidelných kontrol techniky nejméně jednou do roka organizují cvičení. SDH Zbrašín má za sebou dlouhou historii, založen byl už v roce 1877.

Chcete, aby se i vaše jednotka objevila v seriálu Lidé svatého Floriána? Chcete se pochlubit úspěchy ve vaší obci a okolí? Kontaktujte redakci Žateckého a lounského deníku na zatecky@denik.cz