Početně k menším sdružením patří Sbor dobrovolných hasičů v Lenešicích. Historii však má dlouhou: založen byl už v roce 1876. Momentálně je ovšem jeho členů jen patnáct a většina z nich je ve středním a vyšším věku. V Lenešicích marně hledají děti a mladé lidi, kteří by měli zájem pokračovat v tradici a stát se dobrovolnými hasiči. Oddíl mládeže ve vsi vůbec nemají.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete na www.denik.cz/hasici

„Nejmladším členem jsem já – a to je mi 42 let,“ říká velitel sboru Miroslav Fridrich. Jinak je většině členů lenešického sboru přes padesát let a zatím nedokáží najít mladou krev, která by jednou převzala štafetu a navázala na tradici svých otců a dědů ve vsi.

„Mladé lidi bychom přitom potřebovali jako sůl. Každé sdružení, každý tým, každá občanská skupina ve společnosti se musí vyvíjet a vychovávat své budoucí nástupce. Až jednou my skončíme, nedovedu si při současné situaci představit, kdo bude naši práci dělat,“ říká Eva Píchová, jednatelka sboru.

V Lenešicích přitom je škola a dostatek dorůstajících dětí. „Jenže mají zájem o jiné věci. Hasičství dnes už tolik neláká. A když už mladí projeví jakýs takýs zájem, chtěli by hned hasit, hned jezdit k zásahům, hned pracovat s technikou. Když ale slyší, že se předtím musí učit teorii, hned je to zase odradí,“ domnívá se Oldřich Fridrich, jeden ze služebně nejstarších členů lenešického sboru.

Hasiči v Lenešicích mají k dispozici jedno „služební“ vozidlo – avii. Pravidelně dvakrát ročně absolvují školení. Mají vlastní klubovnu a zbrojnici, která byla postavena v 50. letech. Na ostré výjezdy však sami nejezdí, vždy musí být vyzváni ke spolupráci například ze strany profesionálních hasičů a potom na místě plní jejich pokyny.

„Letos jsme ještě výjezd neměli, loni jsme byli u požárů na poli. S profesionálními hasiči také máme společná cvičení,“ připomněl Vlastimil Pícha, další lenešický hasič, který je členem sboru už od šedesátých let.

Hasiči jinak pracují podobně jako jinde na vesnicích. Pomáhají při rozvoji své obce. Setkávají se s občany při různých slavnostních příležitostech. „Pořádáme hasičské plesy, dětské dny, slavíme také MDŽ, to je mezi lidmi oblíbená akce,“ říká Eva Píchová.

Chcete, aby se i vaše jednotka objevila v seriálu Lidé svatého Floriána? Chcete se pochlubit úspěchy ve vaší obci a okolí? Kontaktujte redakci Žateckého a lounského deníku na zatecky@denik.cz