Pomoc u dopravních nehod – ta je hlavním úkolem Sboru dobrovolných hasičů v Libčevsi. Vzhledem k odlehlosti a tedy o poznání delšímu dojezdovému času profesionálních jednotek, jsou dobrovolníci často první, kdo přijíždí na místa havárií.

Sbor dobrovolných hasičů ochraňuje obec, majetek i životy tamních obyvatel už od roku 1884. V současnosti čítá třicet členů včetně sedmi žen. Dvanáct jich může přímo do akce. „Mládež bohužel nemáme. Děti to baví tak v létě, kdy se třeba trénuje venku, ale v zimě, když by se měly učit, tak už ne,“ povzdechl si Tomáš Turek, velitel SDH Libčeves.

Do akce vyjíždí jednotka s Tatrou 815 CAS 32, k dispozici je i klasický „trambus“ LIAZ a také Volkswagen Transporter coby vůz k technickým zásahům. Aktuálně se dokončuje převod Škody Octavia. „Ta bude sloužit k přepravě hasičů, třeba při střídání u požárů,“ vysvětlil T. Turek.

Do jinde tradičních závodů v požárním sportu se libčeveská jednotka nezapojuje. Vzhledem k tomu, že velitel Turek je zároveň profesionálním hasičem, jim ale trénink jistě nechybí.

Za první polovinu letošního roku, tedy do 31. 7., dobrovolníci zasahovali u třinácti případů. „Jde zejména o dopravní nehody, ke kterým jsme jako jednotka předurčeni. Profesionálové to k nám mají daleko, a tak jsme velmi často první, kteří třeba při haváriích dorazí na místo,“ řekl velitel dobrovolníků.

Pokud ovšem Libčeves a hasiče něco za poslední roky „proslavilo“, pak to byl požár tamní nelegální skládky na začátku roku 2006. Hustý toxický dým byl tehdy vidět na kilometry daleko a obrázky hořících hromad tehdy obletěly nejen celou republiku.

Dobrovolní hasiči z Libčevsi samozřejmě při zásahu nechyběli a když jim profesionální jednotky pomohly zvládnout to nejhorší, ještě dva týdny nepřetržitě hlídali, aby se oheň znovu nevznítil. A když po velmi krátké době skládka vzplála znovu, celý vyčerpávající kolotoč se roztočil nanovo.

Plesy museli zrušit

Nicméně nejen prací živ je člověk a hasiči se tradičně také starají o kulturní a společenský život v obcích. Nejinak je tomu v Libčevsi. Velké oblibě se tam například těší sportovně hasičský den, každoročně pořádaný při příležitosti dne dětí. Letos se ho odhadem zúčastnilo na sto padesát dětí.

Kdysi nechyběly ani populární hasičské plesy, ale těm, alespoň prozatím, odzvonilo. Sál kulturního domu je totiž soukromý a majitel, jak už to tak bývá, si za pronájem žádá dostat zaplaceno. „To je ovšem nad naše finanční možnosti, proto jsme se bohužel museli rozhodnout tyto plesy zrušit,“ uzavřel velitel SDH Libčeves Tomáš Turek.

Chcete, aby se i vaše jednotka objevila v seriálu Lidé svatého Floriána? Chcete se pochlubit úspěchy ve vaší obci a okolí? Kontaktujte redakci Žateckého a lounského deníku na zatecky@denik.cz