Vše se týká kauzy kolem tunelu v Metropolitním spořitelním družstvu. Tato kdysi největší kampelička v České republice měla poskytnout úvěr přesahující 30 milionů korun také Šafferově firmě Ray-On, jíž si někdejší sportovní funkcionář a dnes podnikatel založil v roce 2009 po svém odchodu z hokejového prostředí.

SOLÁRNÍ BYZNYS

Jeho společnost tehdy postavila v Chabařovicích – Vyklicích první solární elektrárny na Ústecku. „Ve spolupráci s jednou společností jsme postavili tři elektrárny, dvě z nich vlastníme. Čtvrtou už jsme postavit nestačili, a asi ji ani už stavět nebudeme. Uvidíme podle situace,“ pronesl v roce 2010 v rozhovoru pro Ústecký deník.

Milan Antoš se může ohlédnout za výtečnou hokejovou kariérou.
Milan Antoš: Ústí? Dnes už nikomu nic nevyčítám. Šaffer se mi omluvil

Právě to byl nejspíš začátek potíží, ústících pro podnikatele, jemuž dělal poradce mimo jiné i Miroslav Topolánek, až v pobyt za mřížemi. Stát totiž vydal rozhodnutí, že pro rok 2011 se výkupní ceny elektřiny vyrobené fotovoltaikou sníží o 50 procent, což Šaffer označil jako hon na čarodějnice a konec podnikání. „My sice budeme provozovat naše elektrárny dál, ale uvidíme, jak dlouho. Řada podnikatelů v tomto oboru nepokryje své náklady a zbankrotuje. I my budeme podle našich propočtů na nule,“ předeslal tehdy ve zmíněné zpovědi pro Deník.

FALEŠNÝ ODHAD

A čím konkrétně se měl Šaffer provinit? Byl usvědčen, že si od někdejšího šéfa stavebního odboru magistrátu v Ústí nad Labem Vlastimila Hudečka nechal vypracovat falešný odhad ceny pozemků, na nichž měla stát další elektrárna. Díky tomu získal úvěr na 34 milionů korun, z nějž ale uhradil jen zlomek, navíc zmíněné parcely neměly ani zdaleka takovou hodnotu.

David Šaffer.
Šaffer: S Topolánkem si radíme navzájem

Krom toho, že podnikatel pozemky nikdy nekoupil, měl více než 30 milionů korun poslat dvěma dalším firmám, které figurovaly v podvodném vyvádění peněz z družstva. Za všechny tyto přečiny mu byl uložen trest šesti let odnětí svobody, a milionová pokuta. Soud zamítl také odvolání a rozsudek už je nyní pravomocný s tím, že nástup do vězení by měl být po novém roce.

OHLASY Z ÚSTÍ

O rozsudku se pochopitelně doslechli i jeho bývalí podřízení či kolegové z hokejového Ústí. „Abych byl upřímný, Davida Šaffera jsem poznal poté, co ho přivedl do Ústí Pavel Hynek. Tři roky jsme spolu pracovali ve Slovanu, kam vedly dál jeho pracovní cesty netuším“ řekl někdejší trenér Slovanu Vladimír Evan, který je nyní u mládeže ústeckého celku.

HC Slovan Ústí nad Labem ilustrační
Zahraniční partneři i posily. Agateljan nastínil, kudy se Slovan vydá vzhůru

Podobná slova volil také tehdejší kapitán a jedna z opor extraligové party Milan Antoš, jehož nakonec Šaffer z klubu vyrazil. „Tenkrát jsem byl v Ústí pošpiněný kvůli ničemu. Po mém konci ve Slovanu jsem byl ještě párkrát v Ústí na hokeji, kde se mi pan Šaffer omluvil, ale jak se mu vedlo dál nevím a popravdě mě to ani nezajímá. Dlouho jsem měl za to, že má autosalón, nicméně jeho podnikání asi bylo na hraně nebo za ní.“

Deník se pokoušel  kontaktovat také samotného Davida Šaffera, jeho mobilní telefon byl ovšem nedostupný či mimo signál.

Na Řisuty zdarma! Slovan hlásí posily ze zámoří i z Finska
Už tuto sobotu hrají hokejisté Ústí nad Labem na domácím ledě, v 16 hodin je čeká souboj proti Řisutům. Nový generální manažer klubu Michael Agateljan vyhlásil pro všechny fanoušky vstup zdarma s tím, že je možno uhradit dobrovolné vstupné, které podpoří ústecký fanclub na jeho výjezdech či při tvorbě chorea.
Klub také oznámil dvě nové zahraniční akvizice. Z Kanady míří na sever Čech Jordan Stallard, jenž má zkušenosti ze zámořské WHL, kde si zahrál mimo jiné se Šimonem Stránským. Druhou novou tváří je Fin Niki Huovinen, odchovanec Lahti Pelicans.