I přesto, že policisté opakovaně upozorňují na podezřele výhodné nabídky investování, podvodů a okradených, stále přibývá. „ V posledním evidovaném případu se stal obětí 55letý muž z Lounska, který se nechal zlákat na sociální síti k investici. Dotyčný s vidinou značného zhodnocení svých peněz uvěřil podvodníkovi a zaslal mu do kryptoměnové peněženky bezmála 4,5 milionu korun,“ popsal policejní mluvčí Jakub Mareš.

Hned jak si muž uvědomil, že se jedná o podvod, oznámil ho na policii. Peníze už ale neměl, kriminalisté nyní případ prošetřují. V podobných kauzách je ale velmi složité podvodníky vypátrat.

„Útočník na internet umístí lákavou reklamu slibující zaručené zisky. V reklamě se pro zvýšení důvěryhodnosti mohou objevovat známé osobnosti a významné společnosti. Reklama vybízí k vyplnění kontaktního formuláře. Po odeslání údajů je oběť oslovena například telefonicky podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky různých investičních společností. Roztáčí se kolotoč intenzivní manipulace,“ přiblížil metody podvodníků policejní mluvčí.

Okresní soud v Lounech.
Z lounského soudu zmizelo 16 milionů. Účetnímu hrozí až 10 let za mřížemi

„Oběť poskytne osobní údaje, snímky osobních dokladů, údaje o platební kartě a nakonec umožní i vzdálený přístup na plochu svého počítače, na základě telefonických instrukcí nainstaluje do svého počítače software, který vzdálený přístup umožnuje. Pod dojmem regulérní investice odesílá oběť své peníze přímo pachateli nebo převody peněz díky poskytnutým nástrojům provádí sám pachatel. Podvodníci využívají profesionálně vypadající investiční platformy. Vše vypadá velmi věrohodně a slouží k prodlužování nevědomosti či vylákání dalších finančních prostředků,“ pokračoval Mareš.

Dávejte pozor na svá data a peníze, opakuje policie. A jak se nenechat okrást? „Nikdy neposkytujte vzdálený přístup k vašemu počítači nikomu, koho neznáte. Nevěřte bezhlavě telefonním číslům volajících, protože může být podvržené. Neposkytujte ani žádné vaše osobní informace nebo informace o vašem bankovnictví,“ nabádají strážci zákona.

Odborníci radí investovat u ověřených společností, na internetu nevěřit plně recenzím, napsat si je může pachatel sám. „Nepodléhejte manipulativnímu jednání, fiktivnímu doporučení celebrit, falešným novinovým článkům a už vůbec ne slibům zaručených investic bez rizika,“ dodává policie.

Mohlo by vás zajímat: Kauza žateckých jeslí u soudu: Bývalá vedoucí odmítla, že by ženy děti trýznily

Zdroj: Deník/Petr Kinšt