Podvodníci opět lákali na výhodné investice. "Obětí se stal 56letý muž z Lounska, který se nechal zlákat na sociální síti k investici. Dotyčný s vidinou značného zhodnocení svých peněz uvěřil podvodníkovi a zaslal mu na různé bankovní účty více než 500 tisíc korun. Jakmile si uvědomil, že se stal obětí podvodu, celou věc nahlásil na policii," uvedl policejní mluvčí Jakub Mareš. Po pachateli nyní kriminalisté pátrají.

Policisté před podobnými podvody opakovaně varují. "Útočník na internet umístí lákavou reklamu slibující zaručené zisky. V reklamě se pro zvýšení důvěryhodnosti mohou objevovat známé osobnosti a významné společnosti. Reklama vybízí k vyplnění kontaktního formuláře. Po odeslání údajů je oběť oslovena například telefonicky podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky různých investičních společností. Roztáčí se kolotoč intenzivní manipulace," popisují policisté.

"Oběť poskytne osobní údaje, snímky osobních dokladů, údaje o platební kartě a nakonec umožní i vzdálený přístup na plochu svého počítače. Pod dojmem regulérní investice odesílá oběť své peníze přímo pachateli nebo převody peněz díky poskytnutým nástrojům provádí sám pachatel. Podvodníci využívají profesionálně vypadající investiční platformy. Vše vypadá velmi věrohodně a slouží k prodlužování nevědomosti či vylákání dalších finančních prostředků," pokračují kriminalisté.

A jak se nenechat okrást? "Nikdy neposkytujte vzdálený přístup k vašemu počítači nikomu, koho neznáte. Nevěřte bezhlavě telefonním číslům volajících, protože i ID volajícího může být podvržené. Neposkytujte ani žádné vaše osobní informace nebo informace o vašem bankovnictví. Pamatujte, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora. Volte proto pro zhodnocování svých peněz jen ověřené a renomované investiční společnosti. Nikdy plně nedůvěřujte recenzím, ty může napsat kdokoliv.

Nepodléhejte manipulativnímu jednání, fiktivnímu doporučení celebrit, falešným novinovým článkům a už vůbec ne slibům zaručených investic bez rizika," dodávají policisté.

Mohlo by vás zajímat: Z bývalé oblíbené restaurace v Žatci je obchod. Otevře za pár dní

Bývalá cihelna v Žatci. | Video: Deník/Petr Kinšt