Bývalý účetní si měl peníze neoprávněně na svá konta posílat postupně od roku 2019. „Mohu potvrdit pouze to, že probíhá vyšetřování závažného kriminálního jednání zaměstnance Okresního soudu v Lounech,“ uvedla pro server Česká justice Lenka Ceplová, předsedkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem, pod který Okresní soud Louny spadá.

Vyšetřování je teprve na začátku. „S ohledem na fázi trestního řízení je veškeré další informace ve věci oprávněn poskytovat pouze dozorující státní zástupce, proto nemohu komentovat podrobnosti ani jméno,“ dodala Ceplová.

Muž je údajně vyšetřován na svobodě. Na lounském soudu měl pracovat jako finanční účetní, na starosti měl mít rozpočet a financování, zastupovat měl také hospodářku. Podle informací České justice muž peníze pravděpodobně prosázel, měl mít problémy s gamblerstvím.

Ilustrační foto.
Úspory, úvěr. Ženu z Podbořanska připravil podvodník o jeden a půl milionu

Podle neoficiálních informací Deníku by se v případu údajně mohlo jednat o zpronevěření peněz určených na obhajoby ex offo. Tuto informaci se však zatím nepodařilo potvrdit.

Kauzou se zabývají kriminalisté, problém už řeší také ministerstvo. „I přesto, že se nejedná o systémovou chybu, pracujeme na opatřeních, která by znemožnila opakovat podobná selhání jednotlivce,“ odpověděl České justici mluvčí Ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

A jak je možné, že se na nepravosti přišlo až po několika letech? Kontroly trestnou činnost neodhalily. „V tomto případě se jednalo o sofistikovanou trestnou činnost páchanou od roku 2019, která při běžných kontrolách vedením soudu ani Ministerstvem financí nemohla být odhalena,“ dodal mluvčí Ministerstva spravedlnosti.

Mohlo by vás zajímat: Dej věci druhou šanci. V Lounech na autobusovém nádraží se konal swap

Zdroj: Ladislav Bába