Policisté v těchto dnech bývalého účetního lounského soudu obvinili, zahájili trestní stíhání pro trestný čin zpronevěry. „Obviněný měl podle našich závěrů v pozici zaměstnance Okresního soudu v Lounech v období od března 2019 do listopadu 2023 postupně neoprávněně převádět na své bankovní účty prostředky soudu ve výši 16 112 486 korun,” uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

„Takto získané finanční prostředky měl následně použít pro svou vlastní potřebu,“ pokračoval Ibehej. Podle informací České justice muž peníze pravděpodobně prosázel, měl mít problémy s gamblerstvím.

Na lounském soudu měl obviněný muž dříve pracovat jako finanční účetní, na starosti měl mít rozpočet a financování, zastupovat měl také hospodářku. Podle neoficiálních informací Deníku by se v případu údajně mohlo jednat o zpronevěření peněz určených na obhajoby ex offo. Tuto informaci se však zatím nepodařilo potvrdit.

Okresní soud v Lounech. Ilustrační foto
Skandál na lounském soudu. Účetní si na svá konta měl poslat 13 milionů korun

Bývalý účetní je vyšetřován na svobodě. „V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněné osobě trest odnětí svobody od 5 do 10 let,“ dodal mluvčí NCOZ.

Původně se přitom mluvilo o zpronevěře 13 milionů, policisté nakonec škodu upřesnili na 16.

Kauzu řeší také Ministerstvo spravedlnosti. „I přesto, že se nejedná o systémovou chybu, pracujeme na opatřeních, která by znemožnila opakovat podobná selhání jednotlivce,“ uvedl už před časem mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Kontroly trestnou činnost neodhalily. Jak je možné, že peníze mizely tak dlouho? „V tomto případě se jednalo o sofistikovanou trestnou činnost páchanou od roku 2019, která při běžných kontrolách vedením soudu ani Ministerstvem financí nemohla být odhalena,“ dodal mluvčí Ministerstva spravedlnosti.

Mohlo by vás zajímat: Kauza žateckých jeslí u soudu: Bývalá vedoucí odmítla, že by ženy děti trýznily

Zdroj: Deník/Petr Kinšt