Ženu zaujala "lákavá" nabídka na investování. A tak zapomněla na nebezpečí a důvěřivě internetovým podvodníkům "naservírovala" své údaje, životní úspory, navíc si ale také půjčila. O vše, celkem o jeden a půl milionu korun, teď přišla. "Poškozená, kterou zaujala vidina výhodného obchodování s kryptoměnami, vyplnila na internetové stránce své kontaktní údaje a následně byla telefonicky kontaktována neznámým pachatelem. Ten ji instruoval, aby si do svého počítače nainstalovala vzdálený přístup, skrze který jí bude moci pomoci s transakcemi. Jenže žena netušila, že se na této platformě nachází pouze fiktivní obchody s kryptoměnami a její peníze jsou v ohrožení," popsal začátek podvodu policejní mluvčí Jakub Mareš.

Podobných případů v poslední době v Ústecké kraji hodně přibylo, policisté opakovaně radí, co na internetu určitě nedělat, jak své peníze chránit. Obětí ale přesto stále přibývá, také žena z Podbořanska udělala prakticky vše, před čím odborníci na internetovou bezpečnost důrazně varují. "Dotyčná následovala instrukce podvodníka a odeslala veškeré své úspory v hodnotě půl milionu korun na cizí bankovní účty. Pak přesvědčil svou oběť ke zřízení úvěru v hodnotě jednoho milionu korun. Dosud neznámý pachatel ženě po telefonu sdělil, aby i tyto finance zaslala na bankovní účty k investování. Po těchto transakcích byla poškozená kontaktována pracovnicí banky, která ji informovala, že se pravděpodobně stala obětí podvodu a celou věc by měla jít nahlásit na policii. Žena tak celkově přišla o 1,5 milionu korun, případem se zabývají lounští kriminalisté," pokračoval policejní mluvčí.

"Dejte zvýšené opatrnosti na cizí telefonáty, nikdy nikomu nedávejte přístupy k vašemu internetovému bankovnictví, neinstalujte si do svých počítačů programy pro vzdálený přístup, nikomu neposílejte vaše ofocené doklady ani vaše osobní údaje s daty narození. Internetové podvody bývají detailně promyšlené a mnohdy zahrnují snahu o vyvolání důvěry. Využívají například výhodné a časově omezené ,nabídky´. Poškozený nemusí zprvu tušit, že se stal obětí podvodu," opakovaně varují policisté.

Mohlo by vás zajímat: Na žateckém sídlišti vyroste nové parkoviště. Město zvažuje, že ho zpoplatní

Zdroj: Deník/Petr Kinšt