Rodinná známá Andrea V., která měla hochy hlídat, čelila obžalobě kvůli přečinu usmrcení z nedbalosti. Se státním zástupcem uzavřela dohodu o vině a trestu, se kterou soud souhlasil.

Rozsudek je pravomocný, obžalovaná si ale ponechala lhůtu pro případné odvolání, co se týká výše náhrady škody, kterou by měla jako nemajetkovou újmu uhradit matce zemřelých chlapců.

V nádrži v Klůčku utonuli dva bratři. Tragédie se odehrála v úterý 22. srpna, hoši nebyli místní. Oba kluci trávili podle informací Deníku prázdniny v nedaleké Deštnici. Chlapci se v jednu chvíli ztratili a následně lidé našli jejich bezvládná těla ve vodě. Do Klůčku dorazily vrtulník i sanitka záchranářů. Dětem ale už nebylo pomoci, pod hladinou byly delší dobu. Chlapci utonuli v místě, kde nedosáhli na dno.

Muž a žena jsou obžalovaní ze znásilnění dítěte na Lounsku.
Dítě se počůrávalo, učili ho pít matčinu moč. Nové detaily ve skandální kauze

Loni na podzim policisté ženu, která měla děti na starost a měla je u vody hlídat, obvinili z trestného činu usmrcení z nedbalosti. Žena svou vinu uznala. Soudem nyní odsouhlasená dohoda o vině a trestu zní: dva a půl roku vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky a povinnost uhrazení nemajetkové újmy.

Zdravotní pojišťovně musí žena zaplatit 14,5 tisíce korun, matce obou dětí 960 tisíc korun. Pokud se v této části dohody odvolá, finanční stránku bude řešit Krajský soud v Ústí nad Labem.

Dohoda o vině a trestu představuje alternativní způsob řešení trestních věcí, který má svůj původ v angloamerickém právním systému. Jedná se o dohodu mezi státním zástupcem, obviněným a případně poškozeným, jejíž podstatou je prohlášení obviněného, že spáchal skutek, pro který je stíhán, a vzdání se práva na projednání věci před soudem výměnou za mírnější trest. Soud musí dohodu schválit. „Účel institutu dohody o vině a trestu je obecně spatřován především ve zkrácení a zefektivnění trestního procesu ve věcech, v nichž obviněný svou vinu nerozporuje. Upuštění od dalšího dokazování a rychlé skončení věci jako důsledek sjednání dohody o vině a trestu přináší nejenom úsporu prostředků vynakládaných státem a obviněným na soudní proces, ale je rovněž ve prospěch obviněného, který po neúměrně dlouhou dobu nebude vystaven zdlouhavému trestnímu procesu a naopak svým vstřícným přístupem může docílit zmírnění trestu,“ vysvětluje ve své metodice Nejvyšší státní zastupitelství. Institut dohody o prohlášení viny a přijetí trestu byl do českého trestního práva zaveden v roce 2012.

Z postoloprtské zámecké zahrady zmizela socha, které místní říkají Zuzana.
Neměl jsem na plínky a sunar, hájil se u soudu recidivista, proč rozřezal Zuzanu

Ženě za smrt chlapců v Klůčku hrozilo podle zákona až šest let vězení, dá se ale předpokládat, že by i v případě projednávání věci v hlavním líčení před soudem odešla s podmínkou.

Požární nádrž v Klůčku je v majetku obce Liběšice, během léta slouží ke koupání. Oficiální statut koupaliště nemá, cedule upozorňují, že pobyt ve vodě je na vlastní nebezpečí. Na koupající žádný plavčík nedohlíží.

Mohlo by vás zajímat: Oběť podvodu. Po letech soudů je majitelkou zámku v Líčkově opět vdova po malíři

Zdroj: Deník/Petr Kinšt