1) Prozradíte, co byl v roce 2011 váš největší kulturní ZÁŽITEK?

2) Co vnímáte jako PRŮŠVIH v kultuře?

3) DOPORUČILI byste něco z kultury jako zajímavé, zábavné? CD, film, knihu, inscenaci, pořad, DVD, koncert, výstavu…

ANTHONY LAUE

Povznesla mě Pastorální mše Jiřího Pavlicy


1) Bylo jich hodně. Do tohoto roku jsem vstoupil v LA. Tam a později v Německu jsem promítal film Aussig, který jsme natočili tady v Ústí. Sledovat reakce diváků, vidět, jak na ně film působí, co funguje, a co ne, pro mě byl velký zážitek. A zároveň dobrá zkušenost.

2) Těch je a bylo dost, těžko vybrat jeden. Například reality show je to vůbec umění? Dá se odpovědět ano i ne. Myslím si, že jakýkoli pokus o vytvoření umění a kultury má smysl, i když výsledek může být někdy kýčovitý.

3) To je těžká otázka, těžko zúžit výběr na jednu věc. Ale doporučil bych dílo, které jsem měl možnost nedávno vidět v Ústí nad Labem Pastorální mši Jiřího Pavlicy. Je to nádherný kus, velmi dojemné, povznese vás do vyšších rovin.

Anthony LAUE, americký režisér filmu Aussig (ČR, 2010, až absurdní komedie), odehrávajícího se na ústecké Univerzitě J. E. Purkyně. Žije v Litoměřicích
MARTIN „MARTÍČEK“ NOSEK

Baví mě hudební kluby a jejich atmosféra


1) Z hudby asi festival Trutnov, to je opravdu „manifestace radosti“. Navíc myslím, že už tahle akce nikdy nebude jako dřív. Tak snad i proto. A pak to, že stále ještě existuje scéna klubových kapel i přesto, že provozovatelé klubů to dotují a prodělávají a lidi často příliš zájem nemají.

2) Když to vztahuji na to, co je mi blízké, pak:

chování některých osob na ústeckém magistrátu v souvislosti s ústeckou kulturou

spojení odboru kultury a sportu do odboru „všeho možného“ (Odbor městských organizací, služeb, školství a kultury) mi přijde lehce absurdní

mrzí mě také dlouhodobé zeštíhlování rozpočtů, nekoncepční rozdělování dotací a přidělování peněz komerčním subjektům i akcím, častý akcent na kvantitu místo kvality, držení oficiálních i neoficiálních kulturních subjektů v permanentní nejistotě (a nejen jich)…

v případě konkrétních jedinců totální nepochopení a nezájem o kulturu ve městě, soustavné ničení toho, co se dá nazvat jako kulturní.

Tak mě napadá: možná by jim měl někdo pouštět do sluchátek nonstop větu „Přežije-li kultura, přežije národ“. Třeba si aspoň zjistí, koho cituji. K těmto konkrétním osobám a lidem necítím nic jiného než srdečnou lítost.

3) Kniha: Bavil mě manifest Manhattanu „Třeštící New York“, jenž mi doporučil kamarád Martin Duba. Film: Odcházení jsem viděl náhodou 3 dny před smrtí pana Havla. Takže i proto. Koncert: Baví mě kluby a jejich atmosféra bez ohledu na to, co tam zrovna hraje. Divadlo: Neměl jsem mnoho času vidět toho víc, ale herecky se mi líbilo Dejvické divadlo a jejich Dealer´s choice v rámci festivalu Kult. Deska: Against Me! White Crosses.

Martin NOSEK, hudebník a hrdý učitel ZŠ Mírová v Ústí
FILIP NUCKOLLS

Zážitek? Festival Kult, hlavně hra Weissenstein


1) Asi je pochopitelné, že mé dva „zážitky“ byly z divadla. Jednak představení inscenace „Led“ Maďarského národního divadla na zářijovém festivalu Divadlo v Plzni, a to ne snad úplně kvůli samotné inscenaci, ale díky hereckým výkonům; byly tak neokázalé a přitom přesné a strhující, že z divadelního představení udělaly událost setkání a mně samotnému ukázaly cestu, po které bych chtěl se souborem ČS jít. Druhým mým zážitkem byl celý festival Kult v Činoherním studiu a hlavně „Weissenstein“, pro svoji nadpozemskou jevištní poezii a proto, že i temné a smutné téma může být překrásné.

2) Problematickým se mi jeví vůbec celý vztah státu ke kultuře, který začíná mít podobu, že kultura není jedním ze základních pilířů jeho existence, ale že kultura je soubor nějakých hejhulů, kteří si za státní peníze si jen tak blbnou, zevlují a parazitují na daních obyvatelstva. Že kultura je dobrá jen pro naplnění kolonky „hry“ v nejznámější politické manipulativní poučce „Chléb a hry“.

Opravdovým průšvihem pak pro mě je evidentní snaha vytvořit z kulturních institucí „obchodní společnosti“, čímž se naprosto neuváženě a bez hlubších souvislostí mění vztah stát a kultura, který se v kontinentální Evropě rozvíjí již od dob Lessinga, ale v důsledku už od dob starého Řecka. A nevědí, zapomínají nebo nechtějí vědět, že v Británii, kde to takto nějak funguje, stát vytváří podmínky pro „kulturní obchodní společnosti“ např. záměrnou motivací k mecenášství. A obrovitánským průšvihem je nerozlišování „kultury“ a „kulturního podnikání“ i beznázorovost, bezradnost a neorientovanost v kultuře, má podobu pivního humpoláckého žvatlání.

3) Deska: TataBojs Ležatá osmička; Nauzea Orchestra The Dark side of the Raven; Film: všechny filmy s Herculem Poirotem (do kina nechodím); Knížka: Radka Denemarková Kobold; Nicole Krausová Dějiny lásky; breviář katolické církve; Divadelní představení viz 1) …a vůbec vše z divadla Komedie (možno vidět do června 2012); Koncert: Zwei Kessel Buntes (v Činoherním studiu).

Filip NUCKOLLS, režisér Činoherního studia v Ústí nad Labem
TOMÁŠ ONDRÁŠEK

Choďme na amatéry, pak se profíci budou víc snažit


1) Na Open Air festivalu 2011 v Panenském Týnci mě v srpnu potěšila americká parta Good Charlotte svým poctivým klubovým syrovým rockem, v listopadu v Mostě newyorské trio Phishbacher emotivním silovým jazzem, ale nejvíc mě dostal Čechoameričan Ladislav Sutnar, malíř a designer, svou prázdninovou výstavou Americké Venuše v pražském Rudolfinu.

2) Zdá se mi, že všichni mladí začínající tvůrci si zřejmě jako svůj hlavní a snad jediný cíl stanovují peníze, hodně peněz.

3) Doporučuji: Choďme všichni na koncerty, výstavy nebo představení, ze kterých dýchne radost autorů a nikoliv snaha vydělat. Choďme na amatéry! Pak se i profíci budou muset víc snažit…

Tomáš ONDRÁŠEK, Městská knihovna v Mostě
MIROSLAV ROSENDORF

Baví mě doprovodné programy v ústecké zoo


1) Těžko říct. Nic, z čeho bych byl nadmíru unesen, asi není. A tak za nejmilejší kulturní zážitek, resp. zážitky, považuji sympatické doprovodné programy v ústecké zoo k různým příležitostem (křtiny, Den adoptivních rodičů, Štědrý den apod.).

2) Těch průšvihů je víc. Za veliký, s nímž jsem se dodnes nevyrovnal, považuji odvolání ředitele Činoherního studia Jaroslava Achaba Haidlera, který je vedení města Ústí trnem v oku. Taková připodělanost v ČS nikdy nebyla ani za bolševika… Za další z průšvihů v kultuře považuji, že nový ředitel Kulturního střediska města Ústí Emil Vraspír vypovědět smlouvu klubu Circus. Po festivalu Střekovská mumie jsme tak přišli o další zdroj zábavy mladých lidí. Vedení města namísto investic do smysluplných akcí utápí peníze v předražených stavebních zakázkách, bude-li tento trend pokračovat, skončí většina obyvatel města zalita v betonu. Do smíchu bude jen hrstce kmotrů…

3) Otrlým jednoznačně doporučím představení Divadla Demago. Jeho herec Jiří Maryško je geniální improvizátor, který si nebere servítky a nemazlí se s nikým a s ničím.

Miroslav ROSENDORF z Ústí, Občan
JIŘÍ RUMPÍK

Průšvih je nejistota existence stálých divadel


1) Kulturních zážitků loni bylo několik. A když nebudu počítat některé vyloženě povedené inscenace z repertoáru obou scén našeho Městského divadla v Mostě, bude to určitě La Putyka a Up' End' Down divadla Skutr.

2) Jako průšvih v kultuře vnímám absenci divadelního zákona a s tím související nejistotu existence stálých divadelních scén. A také to, že se místo ministra kultury obsazuje vždy tím, na koho zbylo, a potom to také tak v kultuře vypadá…

3) Pro dobrou náladu která se nám ve společnosti nějak vytrácí návštěvu představení Švejk v našem divadle. „Na doma“ pak zase třeba „Švejka“, tam je všechno… Ale krásných věcí je na světě, jen si vybrat!

Jiří RUMPÍK, ředitel Městského divadla v Mostě
JOLANA SMYČKOVÁ

Z Toma Jonese v Brně byla celá aréna v transu

1) Jednoznačně koncert Toma Jonese v Brně. Jeho hlas je fantastický, energie strhující. Téměř dvě hodiny bez pauzy zpíval své největší hity, celá aréna byla v transu…

2) Vše, co není opravdové, co je vytvořeno jen s vidinou zisku. Jako průšvih také vidím, že ministerské křeslo už opakovaně není obsazené kompetentní osobou. Někým, kdo by byl zasvěceným odborníkem, který jde příkladem. Za chvíli to bude vypadat tak, že divadla dostanou povel: „Hrajte si co chcete, hlavně ať to stát nic nestojí!“

3) Do dnešní uspěchané doby bych doporučila trochu zklidnění s knížkou Dalajlámy „Jednota Vesmíru“. Pro zasmání a dobrou náladu doporučuju naši Semaforskou hru Kytice.

Jolana SMYČKOVÁ, herečka slavného pražského divadla Semafor, herečka v dabingu, rodačka z Ústí nad Labem
TOMÁŠ „JUGI“ STANĚK

Českých klubů ubývá a čím dál víc živoří


1) Upřímně řečeno, teď mě nic nic nenapadá. O víkendech jsme s kapelou na koncertech a přes týden pracuji. Když mám ale trochu volna, věnuji se rodině. Je to asi ostuda, ale nezbývá mi čas číst ani koukat na filmy, natož chodit do divadla.

Jen s kapelou máme DVD přehrávač v dodávce, tam občas koukáme na filmy během přejezdů mezi koncerty. Žádné perly světové kinematografie to ale nejsou.

2) Napadá mě situace v českých klubech. Je jich čím dál méně a čím dál tím víc živoří. Potřebovaly by podporu podobně jako divadla a další odvětví kultury. Rock je přeci slušná muzika.

3) Líbí se mi nová deska Wohnoutů „Našim klientům“ i nový singl Kurtizán z 25. Avenue. Chci se jít podívat na koncertní show TataBojs s novou deskou „Ležatá osmička“. A abych si přihřál polívčičku, tak nové DVD UDG „Cirkus Live“ je rovněž povedené.

Tomáš „Jugi“ STANĚK z UDG (bicí, texty), rodák z Ústí