Advent očima dětí byl název přehlídky škol, která odstartovala v sobotu 12. 12. přesně ve 12 hodin a 12 minut na zámku Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku.Více než tisícovku návštěvníků čekal bohatý program.

Adventní setkání bylo především prezentací středních škol z Ústeckého kraje. Jejich kolektivy se zúčastnily i soutěží o nejlepší adventní dekoraci, o nejlepší bramborový salát či jablečný štrúdl. Ke zhlédnutí byla i výstava soutěžních andělů a fotografií se zimní tématikou. Nechyběl ani ozdobený vánoční strom s živým betlémem. Na závěr celého odpoledne se rozsvítil vánoční stromeček a setmělé prostranství zámku ozářil ohňostroj.

Celé odpoledne přicházeli noví a noví návštěvníci, které také přilákalo i slunečné počasí. Na své si přišli všichni, kteří se rádi nechávají okouzlit tématem a atmosférou vánočních svátků. Kromě stánků škol, které nabízely vánoční dekorace a chlubily se svými výsledky, si příchozí mohli pochutnat na vánočním cukroví, klobáskách či svařáku.

Připraven byl program

Na pódiu se střídali muzikanti a zpěváci ze škol. Diváci potleskem odměnili pěvecký a taneční soubor Třebenická sluníčka, který vystupoval za doprovodu Dračí dechovky. Žáci ze střední školy z Mostu předvedli pásmo České a evropské Vánoce v písni. Nechyběla módní přehlídka, ukázky sokolnictví a trubači z lesnické školy ve Šluknově a ze základní umělecké školy v Jirkově.

Advent očima dětí byl jednou z mnoha akcí, které se v průběhu roku konají na zámku Nový Hrad v Jimlíně nedaleko Loun. Pravidelně se tam konají velikonoční setkání, novohradská pouť, dětský den i adventní setkání.

Zámek si letos přišlo prohlédnout více než 20 tisíc návštěvníků a další dvě desítky tisíc se přišly podívat na pravidelné zámecké akce.

Zdeněk Rytíř