Po dvouleté pauze způsobené pandemií covidu proběhne ve městě chmele ve své klasičtější podobě Dočesná. Opět ji pořádá město. Na přípravě slavností, jež se uskuteční první víkend v září, se podílí sedm organizátorů. K těm nejdůležitějším patří místní divadlo. „Zajistíme scénu v letním kině, kde plánujeme na sobotu jednodenní festival s několika kapelami. Zároveň budeme zajišťovat servis i ostatním šesti scénám,“ sdělil ředitel divadla Martin Veselý. Za vstup do areálu letního kina návštěvníci zaplatí, kdo tam zahraje a zazpívá, chtějí organizátoři zveřejnit během května. 

Další program v rámci Dočesné, bez vstupného, proběhne na centrálním náměstí Svobody, na náměstí Prokopa Velkého se chystá festival minipivovarů a ve Dvořákově ulici historické tržiště. „Program v Klášterní zahradě zajistí Chrám chmele a piva, Gastrofood Festival na Hošťálkově náměstí připraví turistické informační centrum. Program ve svém areálu zajistí i Žatecký pivovar,“ připomněl mediální zástupce města Tomáš Kassal. 

Dočesná v Žatci

Týden před Dočesnou v Žatci zahraje kapela Lucie. Jedna z nejúspěšnějších kapel české hudební historie vystoupí v letním kině v sobotu 27. srpna v rámci své letní tour s názvem Chci zas… Vstupenky už jsou v předprodeji, stojí 890 korun. 

Také v Lounech se vracejí ke své klasičtější podobě letní slavnosti. Vábení se tam chystá na sobotu 6. srpna. „Na Mírovém náměstí by měl proběhnout hudební festival, na Ohři závody dračích lodích a výstaviště nabídne program pro děti a večer promítání filmu,“ sdělil tajemník komise Letního lounského vábení Michal Ovšonka. Slavnosti letos připravuje přímo lounská radnice, program by měla v květnu schvalovat rada města. Pak se zveřejní jména účinkujících. 

Naopak pořadatelé jiné velké letní hudební akce v Lounech některá známá jména už odhalili. Déjà vu fest, jenž je v plánu 23. července, nabídne třeba zpěváky Jana Bendiga a Pavla Calltu. „Celkem bude sedm účinkujících, hlavní hvězdu festivalu zveřejníme během čtrnácti dnů,“ sdělil za pořadatele Michal Křivánek. „Letošní druhý ročník bychom chtěli udělat pro návštěvníky celkově atraktivnější,“ dodal. 

Dočesná v Žatci 2019.
Do Žatce se vrátí klasická dvoudenní Dočesná. V plánu je ale několik změn

Zatímco lounský Déjà vu fest svou historii začal psát teprve loni, vroutecký Rock for Churchill ji po více než dvaceti letech ukončí. Poslední srpnový víkend do městečka na Podbořansku přijedou české skupiny Tata bojs, J.A.R., Vypsaná fixa a řada zahraničních. Festival, na který si v předešlých letech našly cestu tisíce fanoušků, se letos koná naposledy.  

„Důvodů, proč padlo rozhodnutí s pořádáním festivalu skončit, je několik. Podepsal se na tom covid i všeobecné zdražování spojené s růstem nákladů na takovéto akce,“ sdělil hlavní organizátor festivalu Kamil Šír. Kvůli pandemii se poslední dva ročníky festivalu konaly v omezené míře. Předloni ve formě menší akce v Praze, loni hrály ve Vroutku jen české kapely. Návštěvníků tak přišlo daleko méně. Pořadatelé festivalu se obávají i všeobecného zdražování a s tím spojenou hrozbou, že stále méně lidí bude ochotno utrácet peníze za zbytnou zábavu. „Všeobecný růst cen bude mít obecně velký dopad na kulturu. Náklady rostou, na druhou stranu ceny vstupenek donekonečna zvyšovat nejde,“ řekl Šír. Podle jeho slov uzrál čas v nejlepším přestat.