Přespávání dětí v knihovně, soutěže, doprovodné programy pro děti i dospělé, přednášky či tvořivé dílny, autorská čtení, ale také slevy pro nové čtenáře nebo amnestie pro zapomnětlivé. Bohatou nabídku představily knihovny v Žatci, Lounech, Podbořanech a Postoloprtech pro březen, který je měsícem čtenářů.

V Žatci chystají cestopisnou přednášku, pro děti pak oslavy svátků jara nebo Velikonoční tvořivé dílny. V závěru měsíce pak autorské čtení Terezy Meravové nebo tradiční přespávání v knihovně, tentokrát s Foglarem a Rychlými šípy.

Od 19. do 24. března navíc žatecká bibliotéka nabídne různé úlevy. Pro nové čtenáře padesátiprocentní slevu na registraci nebo odpuštění upomínek pro zapomnětlivé čtenáře.

„Tyto akce se nám osvědčily, hlavně amnestie. Děláme je pravidelně. Čtenáři, kteří zapomenou knihu vrátit, odpuštění sankcí hojně využívají,“ vysvětluje ředitelka žatecké knihovny Radka Filková.

Akce knihoven v regionuIlustrační fotoŽatec:
14. 3. Český Banát, Japonský zen a návrat (nejen) k přírodě cestopisná přednáška
19. a 21. 3. autorské čtení Terezy Meravové
23. 3. Foglarovská noc s Andersenem
28. 3. Tvořivé dílny pro děti, tentokrát velikonoční
Postoloprty:
16. 3. pohádková akce pro děti Jak se rodí kytara, pro dospělé Slabikář trampingu
Podbořany:
závěr března Noc s Andersenem
Louny: 
10. a 11. 3. krajská přehlídka uměleckého přednesu
25. 3. Dětská scéna - dětští recitátoři

Amnestie využívají s úspěchem také v Postoloprtech. „Na březen opět chystáme řadu akcí pro děti, ale i pro dospělé. Například 16. března pro děti pohádkovou akci Jak se rodí kytara a pro dospělé Slabikář trampingu,“ uvedl šéf postoloprtské knihovny Pavel Panenka.

V Lounech proběhl v minulých dnech Knihovnický ples, chystají tam dvě přehlídky uměleckého přednesu a recitace. Plánují i řadu dalších tradičních akcí.

V Podbořanech se zaměří hlavně na děti. Proběhne tam několik akcí pro ZŠ a MŠ, v polovině měsíce pro veřejnost také akce Kde zůstal medvídek. Také v Podbořanech se bude na konci března přespávat s Andersenem. „Připomeneme si 100. výročí založení republiky, zažijeme dobrodružství, na zahradě zasadíme lípu,“ láká knihovnice Andrea Bständigová.