Dobří muzikanti se vrací… V případě skupiny Blues Session to platí o Ondřeji Konrádovi a Jiřím Zítkovi, kteří koncem února hráli v Žatci se skupinou Gumbo a koncem března přijedou do Žatce zase, tentokrát s formací jménem Blues Session.

S nimi přijedou například Michal Gera, téměř klasik české trubky, Jiří Zelenka známý bubeník z ETC, kytarista Pavel Skála rovněž ETC, Olin Nejezchleba a ještě několik jejich kolegů.

Blues Session je původně příležitostně sestavená kapela, která doprovázela Petra Kalandru od počátku osmdesátých let do poloviny devadesátých. Byla to vlastně sestava kamarádů, kteří mu pomohli s jedním koncertem a pro velký úspěch dostali nabídku hrát v klubu na Chmelnici. Kapela si narychlo dala jméno Blues Session. V různě se obměňujících sestavách hráli až do roku 1995, do Kalandrovy smrti. Ještě s ním stihli natočit dvě dnes příznivci velmi ceněná a nesehnatelná alba pro nakladatelství Reflex Records.

V roce 2005, se sice nepodařilo realizovat nápad na vydání alba z koncertu k 10. výročí Kalandrova úmrtí ani reedici zmíněných dvou alb, ale vedlo to k oživení Blues Session. Jejich repertoár tvoří z většiny písně, které hrávali s Petrem Kalandrou tedy, české verze např. Boba Dylana J.J.Calea, Neil Younga, Toma Waitse, Hudie Leadbellyho, tradicionály a taky skladby Olina Nejezchleby, známé z koncertů a alb ETC.

Petr Kalandra se stejně jako američtí folkaři, sám doprovázel na harmoniku, což dávalo jeho písním zvláštní půvab. Jeho harmonikářskou roli naštěstí převzal výtečný harmonikář Ondřej Konrád, zpěv leží na cellistovi a šoumenovi Olinu Nejezchlebovi.

Zajímavé texty

České verze mají zajímavé texty, jejich autory jsou Zdeněk Rytíř či Petr Kalandra, kteří dokáží přebásnit folkblueosvé standardy do česky zpívatelné podoby. Večer s Blues Session nás čeká ve čtvrtek 27. března v Městském divadle v Žatci.

Atmosféra bude uvolněná. Písničky, které zahrají, všem určitě zabrnkají na duši. Blues Session jakkoliv vycházejí z toho, co hrávali s Petrem Kalandrou, nejsou žádný jeho revival. Hrají jen muziku, kterou hrávali a poslouchali ještě předtím, než začali hrát s Petrem Kalandrou. O tom, kdo bude hrát, už byla řeč, ale na plakátě skupiny je kromě konkrétních jmen napsáno „…a možná ještě někdo úplně jiný… „ Nezbývá, než se nechat překvapit.

Začátek koncertu je v půl osmé večer.

Jiří Navrátil