„Název Bohemia Universal Band vymyslel někdo v autobuse při návratu ze zahraničí, měl být světový, ale nakonec nám zůstal hlavně pro domácí trh. Něco ale vyloženě sedí. Jsme totiž poměrně univerzální. Hlavně repertoárem," usmívá se kapelník Bohemia Universal Bandu Luděk Seidl. V rozhovoru povídal o historii, repertoáru i kapelním baru.

LUDĚK SEIDL. Kapelník Bohemia Universal Bandu.

Kdy vznikl Bohemia Universal Band?

V roce 1967 v Restauraci U Celestýna v Liberci na místě, kde stoji dnes nákupní centrum Plaza, kapelník pan Ráček založil dechový orchestr za účelem koncertních produkcí a dále pro bály a taneční zábavy. Během let se z dechovky Celestýnka vyprodukoval špičkový estrádní soubor. Ten hrál v Čechách a na Moravě a jezdil i na zájezdy do zahraničí. Kapelníci i obsazení se střídali.

V jaké době jste se ke kapele připojil vy?

Já jsem se byl na orchestr podívat, když ho vedl pan Pavel Bartoš. Do dneška používáme některá jeho původní kapelová aranžmá, protože jsou napsaná opravdu excelentně. Já jsem přišel do kapely v roce 1992. Tehdy byl kapelníkem Ladislav Drda. Od roku 1993 začala proměna kapely, kdy se začal zkoušet taneční repertoár a také se začalo hrát na plesech.

Jak pokračuje historie Bohemia Universal Bandu?

Po společenské změně v roce 1989, kdy se otevřely hranice, kapela začala mohutně jezdit za hranice. V té době jsme ztratili mnoho domácích pořadatelů.

Jaký jste měli v té době repertoár?

Už v zahraničí jsme zjistili, že se nedá hrát jen „Blasmusic" tedy dechovka a začali jsme pracovat na novém repertoáru. Upravovali jsme aranže, pracovali na podkladech.

Takže vzniklo více souborů?

Ano, Celestýnka dechovka účinkuje bez přestávky, ke standartním tanečním produkcím jsme připravili nový zábavný a soutěžní pořad pro Seniory „Super děda, Super babča". Taneční kapela vystupuje pod názvem Bohemia Universal Band na plesech a společenských akcích.

Rádi vystupujeme s naším dixielandovým programem jako Bohemia Universal Dixieland.

Kdo a podle čeho vymyslel tento název?

Tehdy to vymyslel někdo v autobuse při návratu ze zahraničního zájezdu, s tím, že tento název je určen pro Německo. Paradox je, že název Bohemia Universal Band v Německu úplně propadl. Zvykli si tam na Celestýnku. Pod tímto názvem tedy vystupujeme v Německu i jako taneční kapela. Bohemia Universal Band zůstal jen pro tuzemský trh.

V rámci taneční kapely máte ale k dispozici různá tělesa, která mohou hrát u různých příležitostí.

Záleží na tom, o co má pořadatel zájem, velikost sálu, počet návštěvníků a také cena za kapelu. V nabídce je 14členná, 8členná, a nejmenší je 4členná kapela.

A to největší těleso má jaké obsazení?

Osm žesťů, rytmika a zpěváci. Podle typu produkce máme dvě až tři zpěvačky, jednoho zpěváka a jednoho zpívajícího kytaristu.

Váš repertoár je hodně široký, můžete popsat žánry, které hrajete?

Je to podle typu produkce. Střídáme pop z 60. až 90. let a současnou muziku. Takže třeba Abba, Smokie, Tom Jones, Status Quo, AC/DC. Z domácích Karel Gott a naproti tomu třeba Nightwork, Mandrage, Kabáty, Divokého Billa…

Na co lidi dneska nejvíce slyší? Co je nejvíc roztančí?

Třeba Robbie Williams nebo Nicole Kidman Something Stupid. Když dáme tuhle píseň, tak jsem si jistý, že bude parket plný, přestože to je věc, kterou hrajeme dvacet let.

Kolik máte v repertoáru písní?

Nechci přehánět, ale bude to kolem šesti set až sedmi set (taneční dechovka a dixieland). Je to letitá práce Tondy Bernarda z Frýdlantu, který vedl velmi dlouho kapelu a s obrovským nasazením napsal pro nás tři špičkové notové archivy, ze kterých budeme ještě dlouho hrát. Bohužel nás v roce 2011 navždy opustil.

Co alkohol v kapele? Hlídáte muzikanty, nebo to necháte spíše na nich?

Ke každé správné kapele patří kapelový bar. Nechal jsem ho repasovat a opravit. Byl v dezolátním stavu. Je to takový důležitý kufr, kde je velmi pečlivě uskladněn tvrdý alkohol. Je tam zápisníček se jmény a skleničky. Musím vám říct, že poslední dva roky ten kufr nemá svoje užití. Leží ve skladu. Nevím, co se stalo, ale asi je to tím, že se dnes více jezdí auty a ne autobusem. Konzumace je tím pádem omezená. Na začátku si chlapi dají pivo nebo sklenku vína a dále již jen nealko. Dnešní plesy jsou šestihodinové maratony s přesným časovým plánem bez výrazných pauz, je proto důležité po celou dobu produkce si udržet dobrou kondici.

Hrajete hlavně o plesové sezóně nebo i mimo ni?

Ideální je pro kapelu hrát celoročně. Nejvíce hrajeme samozřejmě o plesové sezóně, ale termíny jsou po celý rok v Čechách na městských slavnostech, pivních svátcích, dožínkách a tanečních. V Německu na Bierfestech, tanečních, pro seniory občas i s dixielandem.