Bylo to napínavé, zábavné, strhující. O přízeň publika a odborné poroty usilovalo v Ústí na Klíši osm kapel. Dělo se tak náhodou kousek od haly Sluneta, kde ten večer soutěžily taneční páry z celé Evropy o prestižní ceny.

V Cajku ale zněla jiná hudba. Vystoupily tu stylově pestré skupiny ze severu, severozápadu a západu Čech. Kapely z Mikulášovic, Lípy, Ústí, Teplic, Mostu i Plzně, každá hrála dva songy. Škoda, že What´s Favorite Number? z Plzně, dle ukázek z internetu nadějná parta, byla ten den jinde.

Váží si muzikantů

Porotu tvořili Dan Andel, zakladatel hudebního časopisu Muzikus i dramaturg letních hudebních festivalů, Lexa Guha, dramaturg TV Óčko a Vítězslav Štefl z Ústí, lídr i kytarista hard rockové kapely Stará škola i autor úspěšných učebnic na kytaru.

„Být v porotě je nevděčné, všem bych dal stejný počet bodů. Muzikantů si vážím. Kdo by si chtěl po soutěži popovídat, nabídnu mu zkušenosti ze třiceti let hraní," řekl Štefl.

Pořad na TV Óčko

„Všechny kapely tu jsou něčím zajímavé," shodli se Andel se Šteflem. TV Óčko točila s každým účinkujícím rozhovor a ukázky z jejich písniček pořad pak i uvede.

Soutěž otevírali crossoveroví TOXIC PEOPLE z Mikulášovic. Časem změnili styl, dnes jejich hit Hladolet zní jako od Krucipüsku. Pětka měla zajímavé kostýmy ze zmíněného klipu, muselo v nich jistě být vedro. A rychle jela na koncert v ústeckém klubu Big Bang. „Užili jsme si to. Škoda, že přišlo jen šedesát lidí, když se jich na facebooku hlásilo do Bangu na dvě stě třicet," řekl Major, kytarista.

Příjemný pop rock nabídli tepličtí FOUR BRAINS v první písni. V poslední Ať legie táhnou fajn přitvrdila, jen technika ji chvilku zradila. O to větší měl potlesk zvukař, když vše rychle opravil.

Symphonic metal plzeňské skupiny AVIDITY FOR… bavil spíš příznivce metalové hudby. Jejich předností byly české texty v písni Leonidas i v bojovnější Máš co chtěj. Publikum ale potleskem nešetřilo u žádné ze soutěžících kapel.

V nové sestavě od dubna hrají tepličtí PUBLIC FUSION, téměř orchestr z konzervatoristů a členů jiných skupin. Nabídli nám nakažlivou funky a soul, po úvodní Overdose dali výbornou Moment of The Grind, připomínající skvělé začátky Monkey Business.

Ústečtí IDIO & IDIO během posledních měsíců citelně přitvrdili, jsou ale dál vtipní a odvázaní. K bicím jim zasedl veterán ústecké rockové scény Martin Valter, ten posun je znát. Terezka je menší, ale nepřeslechnete ji. „Bubeník nás nakopl výš," přiznal baskytarista Mára. Jejich písničky Nanosekunda a 3D obrázek měly švih, kapele je jasné, že jsou pro ni české texty důležité. A ještě na jednom se shodli tři členové kapely ze čtyř. „Dost nás bavili tepličtí Public Fusion. Bylo těžké hrát po nich," prozradil Mára.

Punci tlačili na pilu

„Zajímaví byli Things We Know, mladí pankáči z Lípy. Mají hudební nápady, názor, energii," hodnotil kolegy bubeník Valter. V tom se ale neshodl s autorem tohoto článku. Škoda, že Českolipští moc „tlačili na pilu". Ale pop punk nejspíš chce své.

Naprosto strhující výkon dali mostečtí NOIRE VOLTERS. Logicky mladíci v černém, hrající styl black indie, přesvědčili i porotu a ta je vyhlásila za vítěze. Stejně jako kapela před nimi, měli velký potlesk za energii. Vedle turné po Evropě i Česku je čeká skvělá budoucnost, věřím.

„Ten, co zpívá, je hotovej David Grohl z Foo Fighters," poznamenal kdosi z poroty na adresu kytaristy ústecké skupiny Wertex. Kapela sáhla po svém letitém hitu Píchat trávu, pocházející z nesmyslné školní hlášky. Ale lepší, soudím, byl jejich song Lidské zdroje. Wertex má odpich a energii, melodiemi nešetří… Je to jedna ze slušných jistot ústecké rockové scény.

Jó, pěkná zpěvačka

Na finální OUTLET FICTION z Libštátu jsem přišel pozdě, tedy dám spíš na ohlas Jara, barmana z Cajku. „Líbili se mi nejvíc, miluju trash metal. Měli hezkou a zajímavou zpěvačku. Když je v trash metalu ženský vokál, dává to hudbě krásnej nádech," tvrdil.

„Nejvíc se mi líbili úvodní Toxic People a pak ti poslední, Outlet Fiction. Jejich zpěvačka byla úžasná, hodně zajímavá, líbila se nám," prozradila divačka Dagmar Žaloudková z Ústí nad Labem.

„S průběhem dnešní akce jsem naprosto spokojená. Měli jsme tu krásný multižánrový večer, máme spokojenou porotu a také diváky. Co víc si ještě přát? Snad jen že se těšíme do Prahy na finále," řekla Anna Nováková, pořadatelka z GBOB CZ. „A také na světové finále do Berlína, kde absolutní vítěz vyhraje 100.000 amerických dolarů a získá i cenné kontakty," dodala.

O kapele Noire Volters ještě uslyšíme

Vyhrála soutěž GBOB CZ v Ústí a míří na české finále do Prahy. A možná ještě dál…

Když v sobotu v noci vyhlásila porota soutěže The Global Battle of The Band (GBOB CZ; Globální souboj kapel) výsledky, nešlo než lehce vyzpovídat vítěze, mostecké Noire Volters. Nedávno vydali skvělé EP „Cold Fever of Stoned Monkes", hrají styl black indie a odpovídal za ně Tomáš Okrouhlý, kytarista i zpěvák.

NOIRE VOLTERSCo s vámi tento úspěch udělal?
Nečekali jsme ho, ale já osobně to nedělám kvůli úspěchu, ale abych hrál. Takže je to fajn, je to fajn.

Víte, co vás teď čeká?
Koncert, určitě, 13. prosince v Praze v klubu La Loca.Nevíme, jak to tam bude vypadat, ale bude to zajímavý.

Co už máte za sebou?
Spoustu lásky, závislostí, já v téhle kapele hraju tři a třičtvrtě roku.

Jak jste dosáhli toho, že vás teď čeká turné po Evropě i po ČR?
Hraním, cvičením, každodenním sezením u počítače a u kytary a řešením spousty administrace a zároveň kapely. A zároveň vztahů chemie mezi sebou.

Kdo by si měl koupit vaše nové tří písničkové CD EP?
Každej, kdo není hluchej. Hluchý lidi to neuslyší. Ale jinak asi všichni, kromě nezadaný maminky, učitelky, ošklivý učitelky ne, holky kolem osmnácti let, ale to jenom kvůli mně.

Jak se ve vaší muzice odráží město Most?
Vůbec tam nepatří. Odráží se v tom, že jsme vyšli ze špatných podmínek a proto jsme se vyvinuli do trochu jiný muziky, než by asi na Most bylo záhodno. Je originálnější než spousta hudby, která v Mostě vzniká. Protože je Most město, kde lidi radši pijou a fetujou, než aby hráli.

Řešili jste někdy, zda české texty nebo anglické?
Ne. Neumíme přemýšlet v českém jazyce , abychom texty vyprodukovali kvalitně. Bylo to pro nás jasné rozhodnutí, i když některé české kapely máme rádi. Moc.

Kde vás můžeme najít?
Můžete si nás poslechnout na Bandzone.cz, na Soundcloude, na facebooku, máme svůj YouTube kanál a na něm tři klipy k novému EP.

A ještě, jak vidí Noire Volters porotce Daniel Andel.
Je to kopanec, hotová kapela. Přijde, začne hrát a je to.

Jejich angličtina ve vašem rozhodování nehrála roli?
Nehrála. Ano, mám k nim spoustu poznámek a nějaké výhrady, ale oni umí zaujmout lidi. Proto hraje, proto je. Když zaujmou lidi a je to dobré, tak je to ono!

Které festivaly jim slíbíte?
Přeštěnice, možná Rock for People. Uvidím ještě, jak se ukážou v La Loce, ale určitě je v létě 2016 někam chci.