Chrám svatého Jakuba Většího v Cítolibech u Loun ožije hudbou. V neděli 26. července od 17.30 hodin tam vystoupí členové souboru historických nástrojů Musica da chiesa, dva čeští multiinstrumentalisté Jaroslav Konečný a Tomáš Najbrt. Jejich koncert nabídne skladby za 14. až 17. století, zahrané na více než čtyřicet hudebních nástrojů.

Oba umělce už publikum na Lounsku dobře zná - do Cítolib přijíždějí potřetí. Letošní turné je obohaceno o dvě nevšední novinky – premiéru bude mít v Cítolibech zcela nová flétnička, takzvaná „jednoručka“. Je speciálně uzpůsobena pro hru jednou rukou a v minulých stoletích si hrou na tuto flétnu vydělávali žebráci - váleční veteráni, kteří při bitvách přišli o jednu ruku. Představen bude také zcela nový, velmi nevšední hudební nástroj, pro diváky půjde o zajímavé překvapení.

Už dobrou tradicí se stalo, že návštěvníci koncertu si mohou oba umělce nejen poslechnout, ale po koncertu si mohou nástroje prohlédnout a také si na ně zahrát – tradičně této možnosti využívají hlavně děti.

Z netradičních a málo známých hudebních nástrojů, které oba umělci do Cítoliby přivezou, stojí za zmínku například kravské a kamzičí rohy, šalmaje, niněra, moldánky, tarabuka, šalmaj, teorba nebo brač.

Během koncertu zazní řada skladeb ze 14. až 17. století, jak anonymních lidových, tak od renomovaných umělců, jako jsou Tielman Susato, František Xaver Brixi, Jean Baptiste Loeillet, John Dowland, Louis Claude Daquin, Tomaso Cecchino, Jiří Ignác Linek nebo Andreas Hammerschmidt.

Koncert se koná za laskavého přispění Městyse Cítoliby a za pomoci Děkanského úřadu Louny.

David Hertl