Organizátoři z městského divadla včera oficiálně představili program, který se nese v duchu ohlédnutí za hudbou chmelových brigád.


„Letošní Dočesná se nese v duchu retro. Program je postaven na hudbě, která se hrála v sedmdesátých a osmdesátých letech, když byly chmelové brigády na vrcholu,“ uvedl Martin Veselý, ředitel divadla. Na programu je proto také vystoupení skupiny Walda Gang, jež hraje písně nedávno zesnulého Waldemara Matušky, a Hrací skříně. Ta vystupuje s písněmi Olympiku nebo Katapultu.


Hlavním pátečním tahákem programu Dočesné je vystoupení Čechomoru se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy, na rockové scéně zahrají Toxique, Beattiful Cafilery nebo Krucipüsk.


Rozpočet letošní Dočesné přesahuje 2,8 milionu korun. Půl milionu dá město, od agentury CzechTourism přijde dotace 150 tisíc korun. Zbytek nákladů mají tradičně pokrýt kolotočáři, stánkaři, pivovary a sponzoři. „Loni došlo k razantnímu zdražení pronájmu ploch pro stánkaře, ale přesto se nám jich hlásí dost. Problém máme se sponzory. Firmy dávají méně, některé vůbec. Odvolávají se na hospodářskou krizi,“ sdělil ředitel pořádajícího divadla. Navíc zdražily některé kapely, které vinou krize přišly o své sponzory.


Pořadatelé musí od sponzorů sehnat zhruba osm set tisíc korun, pokud se to nepodaří, jsou připraveni krátit náklady na letošní Dočesnou. „Návštěvníci by to ale neměli poznat. Spíše se bude jednat o organizačně provozní věci, například bude méně letáků, plakátů nebo světel na pódiu,“ vysvětlil M. Veselý.


Jedinou velkou změnou oproti loňsku je vystoupení dechovek. Ty loni hrály v letním kině, letos se plánovala dechová scéna na Chelčického náměstí. „V dubnu, když bylo zřejmě, že na ni nebudou peníze, se tento záměr zrušil. Dechové kapely vystoupí v sobotu dopoledne na hlavní scéně,“ sdělil ředitel žateckého divadla.