Nevšední setkání nabídne ve středu 28. května od 18 hodin lounská městská knihovna.

Veřejnosti se tam představí tři cyklisté, kteří na kolech dojeli z Litoměřic až do řecké Olympie.

Nepůjde ale jen o tradiční cestovatelskou besedu - bude to například příběh o velkém snu, který se podařilo naplnit v relativně zralém věku. Vždyť věk oněch tří cyklistů se pohybuje od 44 do 54 let. A do Řecka nejeli jen kvůli zajímavému výletu, ale především kvůli tomu, aby byli přítomni letošnímu březnovému zapálení olympijského ohně.

Stanislav Egreši, Vladimír Liška a Jiří Pilnaj se na cestu vydali 11. března a po ujetí více než tisíce kilometrů dojeli v neděli 23. března do starověké Olympie, aby se zúčastnili ceremoniálu na antickém stadionu. Na kolech museli překonat nejen Alpy, ale především sami sebe - vždyť téměř celý první týden výpravy vytrvale pršelo.

Pomyslná odměna se ale dostavila v Řecku: zatímco Českou republiku zasypával v druhé polovině března poslední letošní sníh a na kluzké dálnici došlo k hromadné havárii, projížděli tři čeští cyklisté rozkvetlými olivovými háji po svazích řeckého venkova při teplotách, které se blížily dvacítce… Středeční setkání v lounské knihovně můžete brát nejen jako příležitost, jak poznat zajímavé lidi - ale také jako vhodný okamžik pro doladění letošní dovolené. Dozvíte se třeba, jak a kde cestovat na kolech v Rakousku, jaké jsou ceny za jídlo a ubytování, nebo proč nezůstávat v Řecku jen na plážích.

David Hertl