V Žatci a Lounech se zapojí do Mezinárodního dne muzeí, který od roku 1977 připadá na 18. května. V Žatci chystají na pátek 19. května už tradiční muzejní noc, Oblastní muzeum v Lounech připravuje na sobotu program do archeologického skanzenu v Březně u Loun.

Muzejní noc v Žatci se bude konat už pojedenácté. Zájemci mohou navštívit regionální muzeum, Křížovu vilu, Starou papírnu, městskou knihovnu, radniční věž, galerii Sladovna, Pivní maják, Muzeum Homolupulů i prostory Základní umělecké školy v Žatci. Na řadě míst se připravuje program, otevřeno bude od 17 do 20 hodin, někde až do 22 hodin. Vstupné se většinou platit nebude, někde jen symbolické.

Program v muzeu nese téma Hrajeme si na loutkáře. Vyrábět se tam budou loutky a kulisy, chybět nebude loutkové představení, zájemci si mohou také prohlédnout právě probíhající výstavu věnovanou žateckým loutkohercům z Jitřenky. Téma akcí v Křížově vile zase bude Hrajeme si na detektivy. K vidění budou třeba ukázky práce policie, pořadatelé slibují každou hodinu vyšetřování kriminálního případu z konce 19. století v reálných kulisách vily.

Oblastní muzeum v Lounech připravuje na sobotu 20. května do archeologického skanzenu v Březně u Loun akci s názvem Železná noc. Začátek je v 16 hodin, konec pak ve 22 hodin. Zájemci se seznámí se životem Keltů a dalších národů doby železné. „Na programu budou ukázky bojů, velký oheň, druidské rituály, živá irská muzika, vědecký pokus – historicky první experimentální kremace, představení a autorské čtení z úplně nové napínavé knihy pro děti Morana Mařena. Chybět nebude program pro děti a občerstvení,“ zvou pořadatelé.