„Jde o oblíbenou akci věnovanou dětem od 3 do 15 let, kdy děti procházejí prohlídkovou trasou a vyplňují tajenku. Výsledné heslo tajenky je navede na poklad, který je ukrytý v areálu,“ popsala kastelánka Jana Zajíčková. Menší děti mohou soutěžit za pomoci svých rodičů. Souběžně s tím se uskuteční taktéž klasické prohlídky s průvodcem. Prohlídky s hraběcí rodinou startují vždy v půl, ty klasické v celou hodinu.

Zámek má otevřeno od 10 do 16.30 hodin. Vstupné je klasické jako při běžném otevíracím dnu. „Dospělé vstupné je 80 korun, děti od 6 do 15 let zaplatí 60 korun, děti do 6 let 20 korun. Nabízíme také rodinné vstupné, které vyjde na 220 korun,“ doplnila Zajíčková.

Dlouhá obnova rokokové perly

Zámek Stekník, který je obklopený italskou terasovitou zahradou, patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Od roku 1997 prochází celkovou rekonstrukcí. Veřejnosti jsou zpřístupněné i nově restaurované prostory jako zámecké kaple či chodby prvního patra

„Od listopadu loňského roku restaurátoři pracují v západním křídle zámku, které celé prochází obnovou včetně obou velkých sálů. V horním sále se odkryla nádherná malba, která znázorňuje antický chrám. Součástí jsou i čtyři malované sochy, které představují jednotlivé živly,“ popsala kastelánka.

Na konci července restaurátoři v hlavním sále zbourají lešení. „Návštěvníci tak už budou moci vidět, jak kompletní malby vypadají,“ zmínila Zajíčková.

Rekonstrukce se nevyhýbá ani dalších prostorám rokokové perly na Lounsku. V západním křídle probíhá obnova, restaurují se kachlová kamna, podlahy i vitráže do oken.

„Návštěvníci při prohlídce nejenom že uvidí historické kočárky a hračky, které máme instalované v jižním křídle, ale zároveň spatří i přímo samotnou obnovu, kdy jim průvodci povídají o technikách a technologiích, které zrovna restaurátoři využívají. Jde tedy o zvláštní podívanou, protože někteří se občas při prohlídkách nazdobenými interiéry nudí. U nás se ale dozvědí i něco úplně jiného, přímo ze stavby,“ uzavřela Zajíčková.