Divadla v Lounech a Žatci vstupují do nové sezony. Žatecké ji zahajuje na začátku října, lounský kulturní stánek už začal. V obou případech se mohou návštěvníci podle zveřejněných programů těšit na spoustu kulturních zážitků.

V rámci oslav lounské Základní školy J. A. Komenského se ve Vrchlického divadle konají programy, čtvrteční i dnešní, v pátek 21. září, jsou vyprodané. Pro velký zájem se budou opakovat začátkem října. Nová sezona se v lounském divadle rozjede v příštím týdnu - v pondělí 24. září je na programu zábavná cestovatelská přednáška, v úterý koncert vážné hudby a ve středu komediální one man show Caveman. „Vzhledem k probíhajícím pracím na piazzettě je uzavřený hlavní vchod do divadla. Návštěvníci budou muset na začátku sezony využívat bočního služebního vstupu. Za nižší komfort se omlouváme,“ sdělila propagační pracovnice Vrchlického divadla Milena Syrovátková.

U budovy divadla probíhá stavební úprava náměstíčka od začátku léta. Vznikne na něm černobílá kompozice od lounského rodáka Zdeňka Sýkory. Jejím základem bude betonová deska a právě práce na ní nabraly skluz. „Během prázdnin se nemohla vylévat podkladová deska pod nátěr. Beton by ve vysokých teplotách praskal,“ vysvětlila vedoucí odboru správy majetku lounské radnice Blanka Sunkovská.

Beton se tak vylévá až v tomto týdnu. Po vyzrání se na něj nanese epoxidová stěrka, která umožní přesné narýsování geometrické kompozice díla.

Původní termín dokončení v září tak vzal za své. „Pokud nám bude přát počasí, hotovo by mělo být nejpozději první listopadový týden,“ sdělila Blanka Sunkovská.

V Žatci startují za dva týdny

V Žatci začne sezona v městském divadle o něco málo později než v Lounech - 3. října. Herci Divadla Kalich Jana Paulová a David Suchařípa přivezou komedii Ani spolu, ani bez sebe. „Pravidelně pro návštěvníky připravujeme bohatý kulturní program, který je určen pro všechny věkové kategorie,“ uvedla Hana Zeleňaková, která má na starosti program divadelních představení. „Lidé si u nás mohou poslechnout kvalitní hudbu nebo se dobře pobavit u činoherních komedií. Několikrát do měsíce v žateckém divadle připravujeme také program pro děti,“ doplnila Zeleňaková.

Ani v nadcházející sezoně nebudou v žateckém divadle chybět přenosy z Metropolitní opery v New Yorku.

V budově žateckého městského divadla se v sezoně promítají i filmy, využívá se tak zároveň jako digitální kino. První film je na programu 2. října.
Zatímco lounské divadlo má rozsáhlou rekonstrukci za sebou, v Žatci se připravuje. Architekt v současné době zpracovává studii, jak by měla vypadat. Počítá se nejen s opravou budovy divadla, ale i s rekonstrukcí sousedního domu s byty a obnovou divadelní zahrady.