Pět amatérských souborů, pět soutěžních her, porota z odborníků i řadových diváků. Tak bude už za pár dní vypadat 11. ročník oblíbeného festivalu Lounské divadlení. Hostit ho bude 6. až 8. března tradičně Vrchlického divadlo v Lounech.

Postupovou přehlídku ochotnických souborů pořádá opět lounské divadlo ve spolupráci s Rádobydivadlem Klapý.

Diváci se mohou hned v pátek těšit na dvě představení. Po slavnostním zahájení Divadlení v 17 hodin se představí Divadelní společnost Škrpál z Litvínova s kusem Klíč. Ve 20 hodin se opona otevře pro Divadelní klub Jirásek Česká Lípa s hrou Maratův Sade. Jde o inscenaci na motivy hry Petera Weisse Marat/Sade v úpravách a režii Václava Klapky. V blázinci v Charentonu předvádí chovanci ústavu a jejich ošetřovatelé pod vedením markýze de Sade rekonstrukci zavraždění vůdce francouzské revoluce J. P. Marata.

Pestrý sobotní program odstartuje v 11 hodin. Na podium vystoupí členové Amatérského divadelního souboru Kladina Kladno s hrou Kupci. „Jde o intimní pohled do jedné (ne)obyčejné východoněmecké domácnosti na prahu znovusjednoceného Německa, jejíž chod je fatálně narušen tajemnou návštěvou ze západu," naznačují ochotníci na svých webových stránkách. Divadlo Navenek Kadaň přiveze Osm žen, kus původně z pera Roberta Thomase. Příběh si získal přízeň diváků také jako film z francouzské produkce.

V sobotu v 17 hodin proloží divadelní maraton vernisáž výstavy v sousední Galerii města Louny. Zájemci budou moci obdivovat díla Františka Skály v expozici s názvem Podlesee. Poslední soutěžní vystoupení zajistí TMA divadlo Terezín. Začne v 19 hodin. Diváci zhlédnou komedii Peklo v hotelu Westminster aneb Dva do jedné.

Slavnostní vyhlášení doprovodí vystoupení

Vrchlického divadlo v LounechSlavnostní vyhlášení výsledků přehlídky se pak uskuteční v neděli 8. března od 11 hodin. Zvláštním hostem při této příležitosti bude hudebně recitační sbor Sbor břežanských kastrátů.

Má nějaké doporučení pro diváky sám Vladimír Drápal, ředitel Vrchlického divadla? „Nejdůležitější je, aby přehlídka byla zajímavá i pro naše diváky. Snažili jsme se sestavit naši pětici jako co nejpestřejší paletu, proto si na své přijde snad každý. Smích v nás určitě vyvolá bláznivá komedie z Terezína, kadaňských Osm žen také slibuje hravé spojení komedie s napětím, Kladenští si troufají na intimní pohled do východoněmecké domácnosti, to asi k popukání nebude, Česká Lípa přijíždí s hrou, která se pídí po samém smyslu lidské existence a Litvínovští snad chtějí v závěru hry pomoci od diváků. Součástí letošního Divadlení je ale i vernisáž výstavy známého výtrarníka Františka Skály a na nedělním slavnostním vyhlášení výsledků „zapěje" mužský voiceband Břežanští kastráti. Nabízíme nejen divadlo, ale i výtvarné umění a hudbu, takže naše nabídka se dá také pojmout jako velmi oblíbené akce „tři v jednom"," shrnuje s úsměvem.

V odborné porotě 11. Lounského divadlení zasedne jako předseda PhDr. Milan Strotzer z programové rady celostátní přehlídky, člen odborné rady NIPOS Artama, dále pak Jaroslav Kodeš, režisér Českého rozhlasu, Romana Tůmová, kostýmní výtvarnice Městského divadla v Mostě, a Petra Kohutová, dramaturg Karlovarského městského divadla.

Tato porota poté doporučí nejlepší kusy na Divadelní Piknik Volyně 2015, celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla. Letos se uskuteční už 24. ročník, a to v květnu. V loňském ročníku zaznamenal velký úspěch Divadelní klub Jirásek Česká Lípa s inscenací W. Shakespeara, V. Klapky Jak se vám líbí, jak se vám líbí? Odvezl si hlavní cenu i cenu diváků.

Program Lounského divadlení 2015

pátek 6. března

17.00 zahájení přehlídky - Divadelní společnost Škrpál Litvínov - Klíč
20.00 Divadelní klub Jirásek Česká Lípa - Maratův Sade

sobota 7. března

11.00 Amatérský divadelní soubor Kladina Kladno - Kupci
15.00 Divadlo Navenek Kadaň - Osm žen
17.00 GAML - vernisáž výstavy Františka Skály Podlesee
19.00 TMA divadlo Terezín - Peklo v hotelu Westminster aneb Dva do jedné

neděle 8. března

11.00 slavnostní vyhlášení výsledků přehlídky, host Sbor břežanských kastrátů