Dne 29. října 1950 se poprvé otevřely dveře nového městského – tehdy Fučíkova – divadla. A o dva dny dříve, 27. října - jen v roce 2010, začne v tomtéž divadle, přejmenovaném po roce 1989 po slavném rodákovi Jaroslavu Vrchlickém, slavnostní večer v režii stávajícího vedení.

Pamětníkům, bývalým i současným, zaměstnancům divadla a vůbec lidem, kteří dávali lounské kultuře svou energii a čas poděkuje za jejich práci a obětavost „divadlo“ a několik jeho hostů. Tahle oslava měla být asi před 10 lety, kdy bylo divadlu rovných 50 roků, ale tehdy bylo ještě namísto budovy jen čerstvé staveniště.

Hned další den, 28. října, pro všechny lidi, kteří mají rádi dobrý a laskavý humor, zopakujeme hru Vstupte!, kterou jsme zahajovali první týden při novodobém otevření divadla v roce 2003. Petr Nárožný, Ladislav Mrkvička, Jan Čenský a Jana Švormová se na vás, přesně po 7 letech!, těší.

Divadelní ples

Ale vzpomínka na výročí se může slavit i v rychlejším tempu, 29. října pořádá divadlo Divadelní ples, a to ve spolupráci s osvědčenými, a hlavně „vlastními“, zdroji: k tanci a poslechu bude hrát Funny Orchestra Jaroslava Kleina, taneční vložku i předtančení zajistí Taneční škola Luna, na forbíně před vlastním plesem vystoupí postoloprtští Klouzáci a hosté z obnoveného muzikálu Jesus Christ Superstar, kde získal významnou roli jistý lounský rodák…, ale s ním samozřejmě vystoupí i další zpěváci, kteří s ním hostují v karlínském Hudebním divadle, například známá Dasha.

Rozmanitý listopad

Měsíc říjen se překulí do listopadu, kde si můžete vybrat dle libosti i z běžného programu, ať už křehkého folkaře Karla Vepřeka, populární Fešáky s „best of“ vzpomínkou na Michala Tučného, těšit se můžete na jednu z nejsledovanějších divadelních her současnosti, Havlovo Odcházení (v podání krupských ochotníků). Klouzáci, zcela výjimečně, právě u příležitosti divadelních oslav, zopakují své Severočeské Buchary (jestlipak je vyprodají po šesté?), excelentní slovenský taneční soubor Merlin uvede svou taneční show Fantasy Of Dance, v rámci dvou divadelních abonentních cyklů uvedeme Čechovovy povídky (v podání T. Medvecké, L. Malkiny, J. Meduny a L. Jurka) a komedii Něžné dámy (P. Nový, J. Révai a další) a s KPH ukončíme cyklus koncertů pro 2 klavíry. Dvě hudby, a každá jakoby z jiného světa, jsou hned dva dny po sobě: na turné k novému CD zavítá do divadla Vladimír Mišík se skupinou ETC… a mnoha dalšími hosty, den poté v pořadu Procházka světovou operetou a muzikálem, aneb „jdeme všichni, jde i teta, přijela k nám opereta“ uslyšíte… Co asi?

Listopad uzavře představení, které je výjimečné a skutečně zapadá do rámce oslav výročí divadla a připomenutí, že divadlo může být skutečně „hlubokým zážitkem“. Ředitel Vrchlického divadla Vladimír Drápal k tomu podotýká: „Osiřelý Západ je jednou z nejemotivnějších a nejpůsobivějších her, kterou jsem viděl. Příběh zuřivé lásky dvou bratrů, excelentní herecké výkony, ponurá atmosféra, dynamika hry… vše zanechá v divákovi skutečně hluboký dojem. Proto jsem se rozhodl tuto hru, která rozhodně není ani „jednoduchá“, ani prvoplánová, ani „legrační“ v rámci programu oslav 60 let našeho divadla přivézt i do Loun. Doufám, že zaujme i další návštěvníky a potvrdí, že divadlo může být skutečně zázrakem.“

Otevření nové galerie

Divadelní „oslavy“ ukončí slavnostní otevření nové galerie výtvarného umění, která se otevře v pátek 10. prosince v nově zrekonstruovaných suterénních prostorách divadla. „Na úvod jsme myslím nemohli zvolit výstavu lounským bližší, pod názvem „Spolu“ vystavíme díla spojená se vzpomínkou na nejen tři významné umělce, ale zejména tři kamarády – Kamila Linharta, Vladislava Mirvalda a Zdeňka Sýkoru. Bude to přesně na den 60 let od jejich první společné výstavy, která se konala od 10.1 2. 1950 právě ve Fučíkově divadle. Kruh se uzavírá,“ dodává ředitel divadla.

Čtvrtým do tohoto „trojúhelníku“ je básník Emil Juliš, jehož vzpomínková výstava výtvarných děl i ukázek z jeho poezie proběhne paralelně v prostorech divadla s vernisáží v pondělí 8. listopadu od 18 hodin.

(red)