Tyrolská elegie se jmenuje drama, které nově nastudovalo Rádobydivadlo Klapý.

Přední český ochotnický soubor ho v lounském Vrchlického divadle premiéroval v úterý 6. října.

Autor Josef Tejkl napsal tuto hru, která byla nominována na Cenu Alfréda Radoka, podle vlastního tragického zážitku, kdy mu při alpské túře zemřel v náruči syn. Text zrežíroval a upravil Jaroslav Kodeš a do hlavní role obsadil Ladislava Valeše. „Pepa Tejkl si naše divadlo vybral sám pro naši osobitost a jeho výslovným přáním bylo, abych roli Josefa hrál já a roli Marie moje žena,“ vysvětluje Valeš. „Jsme jediným souborem, které na ni má autorská práva,“ dodává.

„Drama vytrysklo z duše táty čerstvě zmučeného ztrátou milovaného syna. Po shlédnutí několika posledních inscenací Ládi Valeše a Jardy Kodeše jsem pojal důvěru v tento tandem a text jim svěřil. Dramaturgická úprava Jardy Kodeše velice invenčně krátí, zbavuje text do značné míry sebeobhajobných a sebemrskačských pasáží, je v dobrém smyslu úpravou citlivou a svým způsobem autorskou. Převádí toto drama faktu do obecně platné divadelní podoby,“ cituje program k inscenaci Tejkalovo vyznání, které napsal rok před svou smrtí. Láska k horám se mu totiž stala osudnou i podruhé, 4. dubna 2009 ho na Kralickém Sněžníku dostihl infarkt.

Netradiční inscenační pojetí umisťuje diváky na jeviště a hraje se tak pro omezený počet diváků!

Josef Tejkl (1952-2009) byl významná osobnost českého amatérského divadla. Dramatik, režisér, herec, principál Divadla Jesličky, které se stalo centrem mladého kreativního a alternativního divadla ve východních Čechách. Zakládal ale i další pozoruhodné amatérské soubory. Od 2002 k jeho nejproslavenějším souborům patřili Černí šviháci v Kostelci nad Orlicí. Byl vůdčí osobností výběru individualit, které souzněly s jeho poetikou černé drsné frašky. 2007 založil další autorské Divadlo Samohana, v němž se jako autor vyrovnával s řadou etických problémů, které cítil a zakoušel sám na sobě. Jako dramatik byl čtyřikrát nominován na Cenu Alfréda Radoka v kategorii původní česká hra (Průvan v teráriu, 1992, Kosou na kameni, 1995, Tyrolská elegie, 2003, Země pokladů, 2007). Napsal také knihu Záhada dvojhlavé sopky, k níž čerpal námět ze svých nebezpečných cest po exotických místech. Mnozí ho poznali jako neúnavného horského vůdce, turistu a horolezce. Celý život byl tulákem milujícím přírodu, hlavně hory.

Zdroj: www.amaterskedivadlo.cz

Jan Vnouček