V současné době se prosazuje trend obliby písniček a šlágrů z první poloviny minulého století a zároveň nás televize neustále zásobují černobílými „filmy pro pamětníky" z té doby.

V ČR působí několik souborů, které interpretují dobovou raně válečnou a předválečnou hudbu. Některé už v Žatci hrály, např. Havelkův Melody Makers, Doris and the Swinging Bastards. Další velmi žádaný soubor se jmenuje Blue Star. Ten vystoupí v Žatci v úterý 25. února.

V záhlaví orchestru stojí Taneční a swingová hudba třicátých a čtyřicátých let. Jeho kapelníkem je nadšenec a akordeonista Václav Marek. Přijde s ním v oblasti problematiky filmů pro pamětníky známý moderátor a odborník a stejný nadšenec pro předválečnou filmovou tvorbu Aleš Cibulka.

Václav Marek se svým orchestrem a Aleš Cibulka se spojili při přípravě pořadu Černobílé písničky. Aleš Cibulka umí zajímavě vyprávět a Blue Star zase umí promlouvat skrz muziku.

Prvorepublikové filmy a osobnosti

Aleš Cibulka bude návštěvníky provádět kulisami prvorepublikových filmů a životy osobností předválečného stříbrného plátna, možná uvidíme i módní přehlídku toho, co nosily herečky a herci 30. a 40. let (např. šaty Adiny Mandlové, Nataši Golové, oblek Oldřicha Nového) a dokonce i nějaké autentické rekvizity z natáčení. Skupina Blue Star bude vše doprovázet dobovou hudbou. Zájemci uslyší slavné americké jazzové hity i tvorbu Osvobozeného divadla nebo písně z repertoáru R. A. Dvorského a ještě mnohé jiné. Repertoár Blue Star tvoří několik desítek skladeb.

Ansámbl, který Václav Marek založil v září 1999, interpretuje taneční a swingovou hudbu 30. a 40. let 20. století. Za dobu svého působení má za sebou řadu vystoupení a spolupráce s různými divadly Klicperovým divadlem v Hradci Králové, Východočeským divadlem v Pardubicích, palácem Žofín a Divadlem Semafor v Praze, které se stalo jeho domovskou scénou.

S Blue Star spolupracuje řada osobností, mj. Jiří Suchý, Jitka Molavcová. Miloň Čepelka z Cimrmanů pro ně píše texty a spolupracují i se samotným Divadlem Járy Cimrmana. Aleši Cibulkovi pravidelně koncertují na křtu jeho filmových kalendářů.

Vážení příznivci filmů a hudby z třicátých a čtyřicátých, přijďte příští úterý do Městského divadla v Žatci. Odpočiňte si a přeneste se na chvíli do starých časů, kdy o rokenrolu neměl nikdo ještě ani tušení, hudbě vládl swing a lvem salonů byl Oldřich Nový. Těšíme se na vás!

Jiří Navrátil