Tato sobota bude svátkem pro milovníky památek. V regionu se totiž uskuteční Dny evropského dědictví, a to právě 15. září.

V rámci této akce se otevře celá řada památek i těch, které jsou běžně veřejnosti zapovězeny. Mezi takové patří v Žatci například bývalé papírny, továrna na kůže Osex nebo areál někdejší šroubárny. Kromě toho se zájemci mohou podívat i do Regionálního muzea K. A. Polánka, kde připraví i zahradní slavnost Mladí památkám, jejíž součástí bude od 18 hodin i koncert kapel Irish Dew a Afreak. Pestrá nabídka zahrnuje také Křížovu vilu, Renesanční sladovnu nebo Žatecký pivovar, kde budou od 9 ráno do páté odpolední každé dvě hodiny probíhat komentované prohlídky.

V Lounech přivítají návštěvníky od 10 do 15.30 hodin kostel sv. Mikuláše a jeho věž, oblastní muzeum, historická sokolovna nebo Žatecká brána, která je obvykle zvědavcům uzavřena. Vystoupat bude možné také na vodárenskou věž na jihu města.

Lounskými ulicemi provede při hodinové komentované prohlídce Všední život středověkých Jan Mareš. Začátek bude v 9.30 u Žatecké brány. Místní kostely představí Jaroslav Havrlant. Od 13. hodiny provede zájemce po kostelech Nejsv. Trojice a 14 sv. Pomocníků, sv. Petra, sv. Mikuláše, kostelu CČSH a evangelickém. Promluví i o zaniklých památkách a dalších zajímavostech.

Hezkým cílem pro celé rodiny je na Lounsku také zámek Nový Hrad v Jimlíně. I ten bude v sobotu otevřený.