Brány mnoha památek a historických objektů či zajímavostí se v sobotu 12. září otevřely v Lounech i v Žatci. V obou městech proběhly oblíbené Dny evropského dědictví a vstup do památek byl bezplatný.

Zahájení akce v Lounech se uskutečnilo na dvoře místního muzea, kde příznivce historie přivítal například tamní ředitel Jiří Matyáš. Po krátkém připomenutí programu a možností se desítky lidí přesunuly na Mírové náměstí, aby s odborníkem na novodobou historii Martinem Vostřelem prošli centrum města a prohlédli si historické fotografie. Ty byly instalovány přímo na místech, která jako okna do minulosti zobrazovaly. Jde o pokračování projektu Bylo tu… není tu…, který letos v květnu vyvolal značný pozitivní ohlas. Kromě samotného muzea byly veřejnosti přístupny také například Žatecká brána, kostel Sv. Mikuláše včetně věže, sokolovna i další objekty ve městě i v okolí.

V Žatci byly přístupné mj. Kněžská brána, kostel Panny Marie, muzeum, velký zájem budily celý den také podzemní prostory na Kruhovém náměstí. Na náměstí Svobody zároveň probíhal celodenní zábavný program v historickém duchu k výročí udělení privilegií, která městu Žatci v roce 1265 poskytl král Přemysl Otakar II.