Problémy s elektřinou způsobily několikahodinovou přestávku při koncertu Michala Pavlíčka v pátek večer na Dočesné v Žatci. Dokonce hrozilo, že program bude muset být předčasně ukončen.

„Radnice a Hošťálkovo náměstí jsou napojeny na trafostanici umístěnou ve dvoře za městskou policií. Výkon této stanice je pro všechny atrakce, hlavní pódium, stánky, veřejné osvětlení a domácnosti dostačující, dokonce se značnou rezervou. Na výstupu se nacházel jistič 800 A deon, který byl letos na jaře z důvodu revize stanice a požadavků na zvýšený odběr vyměněn za nový 1000 A deon,“ uvedl Martin Veselý, ředitel žateckého divadla, které Dočesnou organizuje.

V pátek kolem půl sedmé večer došlo k prvnímu výpadku energie. Spadla jedna fáze, bez proudu zůstala třetina stánků a část zvuku a obrazu na hlavním pódiu nefungovala. „Při výpadcích námi najatá firma na zajištění připojení stánků zjistila, že tento deon vypíná jednu fázi již při proudu 400 A.Pravděpodobně se jednalo o konstrukční závadu. Sehnat náhradní 1000 A deon je možno pouze druhý den v Praze. Tak se firma rozhodla, že jsou schopni okamžitě namontovat jiný deon, i když s nižší hodnotou 630 A,“ vysvětlil ředitel divadla.

Pauza na výměnu se značně protáhla

Předpokládaná doba na výměnu proudového jističe byla přibližně 35 minut. Ta se ale nakonec značně protáhla. „Nikdo nedokáže odhadnout skutečný čas instalace. Neboť na tyto součásti jsou jiné přívody, rozteče děr a další věci, což výměnu značně komplikovalo,“ dodal M. Veselý. Proto pořadatelé museli několikrát oznámit změnu délky přestávky. Koncert se pak uskutečnil, byť se značnou časovou prodlevou – skončil až kolem druhé hodiny v noci. Během něj zazpívali například Vilém Čok nebo Bára Basiková.

Během výpadku elektřiny ale část osvětlení na hlavním pódiu fungovala. Napojeno bylo totiž na záložní agregát. Na ten ale výkonná zvuková a světelná aparatura hlavního pódia během koncertu připojit nešla.