Sedm dokumentárních snímků budou mít možnost vidět diváci v Lounech v rámci festivalu Jeden Svět.

Bude to vůbec poprvé, co se festival v Lounech uskuteční. Čtyřdenní akce odstartuje v pondělí 4. dubna. Součástí festivalu jsou jak projekce pro veřejnost, tak školní promítání.

pondělí 4. dubna

Kino Svět
20.00 hodin Haiti - zemětřesení zblízka
Autorka snímku mapuje humanitární pomoc během prvních dnů po katastrofě, při které zahynulo čtvrt milionů lidí, dalších 300 tisíc bylo zraněno a 1,5 milionů zůstalo bez domova. Po filmu bude následovat diskuse s Marií Skálovou, šéfkou mise Člověka v tísni, která na Haiti pomáhala bezprostředně po zemětřesení.

úterý 5. dubna

Městská knihovna (kongres. sál)
18:00 Rodinné prokletí
Ve filmu řeší hrdinka Linda, která je po otci Švédka a po matce Kubánka, nešťastný partnerský vztah s Kubáncem Alexisem. Stejný model nešťastného partnerského vztahu přitom zažila už její matka Marta, stejně jako její matka a babička.

20:30 Růžová sárí
Film vypráví příběh bojovnice za ženská práva Sampat Pal, která pomáhá ženám, jež čelí domácímu násilí. „Jsem mesiášem indických žen,“ tvrdí ve filmu hlavní hrdinka.

středa 6. dubna

Městská knihovna (kongres. sál)
13:00 Ženy SHR
Emocionálně vypjatý příběh dvou žen – kastelánky z Horního Jiřetína a mluvčí skupiny Czech Coal, které mají rozdílné představy o tom, co je v životě krásné a důležité. Ta první bojuje za zachování původního rázu krajiny severních Čech, druhá pak „srostla s uhlím“ a vidí v měsíční krajině určité kouzlo. Po filmu bude následovat debata s kastelánkou zámku Jezeří Hanou Krejčovou. Film Ženy SHR na podzim zvítězil na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

18:00 Na stupních vítězů
Jedná se o citlivé, formálně vytříbené a místy úsměvné portréty představují pět atletů, kteří se připravují na 18. seniorské mistrovství světa ve finském Lahti. Na diskusi přijede jeden z protagonistů filmu – 82letý skokan do výšky Jiří Soukup.

čtvrtek 7. dubna

Gymnázium Václava Hlavatého (učebna 32)
16:30 Poručíme větru, dešti
Ve vesnici na jihu Číny chutnají ryby vylovené z řeky po krému na obličej nebo po barvě, v Pekingu obyvatele tráví zplodiny ze spalovny na odpad. Dokument představuje odvážné aktivisty, kteří svůj boj za lepší životní prostředí, i za cenu perzekuování, nevzdávají. Dokument zároveň stvrzuje, že čínského hospodářského úspěchu posledních let bylo dosaženo na úkor životního prostředí a zdraví jeho obyvatel.

Déja Vu Café Bar
20:00 NonComm večer - sociální spoty
Série sedmdesáti sociálních spotů NonComm upozorní někdy vtipnou, někdy šokující formou na témata, jako jsou devastace životního prostředí, domácí násilí či rasismus.

Zdroj: www.jedensvet.cz/2011/ louny-program

ČTĚTE TAKÉ: Jeden svět v Lounech nabídne sedm dokumentárních filmů