Večerní Louny se tento pátek, 15. července, rozzáří při prvním ročníku nového festivalu s názvem Kouzlo světla. Těšit se můžeme na originální videoprojekce, světelné show, hudbu i tanec.

Festival pořádá ve spolupráci s městem Louny místní Spolek Sýkora 2020. Není tak překvapením, že tématem je právě pocta významnému malíři Zdeňku Sýkorovi, který se ve městě na Ohři narodil a nakonec tam také zesnul. Cílem spolku je prosadit vytvoření takzvané „Sýkorovy piazzetty" v prostoru před lounským Vrchlického divadlem.

V hlavní roli Z. Sýkora

Nasvícení prostoru před Vrchlického divadlem loni v listopadu. V pátek se na chvíli zopakuje. Dílo, mozaikovou zádlažbu, budou moci zájemci vidět právě už tento pátek. Studii architekta Josefa Pleskota a Lenky Sýkorové vykreslí promítané světlo. „Půjde o zobrazení návrhu řešení prostoru před divadlem s využitím geometrické kompozice Zdeňka Sýkory z roku 1962. Autorem světelné instalace jsou Roman Dušek a Jan Hladil. Zájemci tak podruhé na několik hodin ochutnají, jak by mohlo prostranství za čtyři roky vypadat. Poprvé byla tato projekce k vidění loni v listopadu," lákají členové Spolku Sýkora 2020.

Další podívanou připomínající dílo Z. Sýkory přivezou Vladimir 518 a David Vrbík. „Představí svoji audiovizuální projekci s názvem SPAM. Jde o interpretaci černo-bílých struktur Zdeňka Sýkory. Světelná show, při níž tito mladí umělci rozpohybovali Sýkorovo dílo, bude v Lounech k vidění poprvé. Zazáří v ulici Na Valích, naproti hotelu Zlatý lev," upřesňují organizátoři.

Radnice, muzeum, kostel

Návštěvníci festivalu budou moci exkluzivně obdivovat audiovizuální laserovou instalaci s názvem Rezonátor od Jana Hladila. A to přímo na jevišti Vrchlického divadla. „Další dvě videoprojekce tohoto mladého a talentovaného umělce, který je technickým realizátorem festivalu videomappingu a světelného umění Signal, budou k vidění v centru města na boční fasádě radnice a na dvoře oblastního muzea," dodávají pořadatelé.

Stranou nemůže zůstat ani kostel sv. Mikuláše. Nejznámější lounská památka bude mít slavnostně nasvícená vitrážová okna. Městská knihovna se zase „oděje" do barev svého symbolu, kterým je maják.

Festival nabídne i zajímavý doprovodný program. Půjde například o promítání pásma dokumentů Jana France Lounské filmové aktuality ze 60. let na dvoře knihovny. Nebo o taneční vystoupení hip hopové skupiny HD Zlouni přímo na zmíněné rozsvícené ploše před Vrchlického divadlem. V sousední Galerii města Loun se uskuteční výstava obrazů a fotografií účastníků Malování v Počedělicích nazvaná Krajinou Zdeňka Sýkory.

Restaurace a cukrárny otevřou

Během programu budou mimořádně otevřeny kavárny, cukrárny, vinárny a restaurace v centru města.

Všechny světelné videoprojekce budou promítány několikrát za hodinu. Oficiální začátek festivalu je naplánován na 21.30 hodin u lounského divadla. Předtím zpříjemní čekání na tmu hudba Jazzcase Duo. Projekce a programy budou okončeny o půlnoci. 

Mapka města Louny, kde bude probíhat program v rámci festivalu Kouzlo světla.

Mapka centra Loun, kde bude probíhat program v rámci festivalu Kouzlo světla. zdroj: Spolek Sýkora 2020

(s využitím zprávy Spolku Sýkora 2020)