Zpěvák, kytarista, písničkář a skladatel František Nedvěd letos oslaví kulatých 70 let.

Hrstka pamětníků ho pamatuje z trampské skupiny Toronto, mnoho dalších pak ze skupin Brontosauři a Spirituál Kvintet. Ve všech těchto seskupeních byl jen druhým hlasem a kytaristou. To platilo i o společném hraní a zpívání ve dvojici s bratrem Janem Nedvědem, s nímž svého času dokonce vyprodali Strahov, kam přišlo úctyhodných 70 000 posluchačů.

František bez Jana

Od konce devadesátých let se ale František osamostatnil, hudebně si našel svou parketu v tvorbě zámořských písničkářů a autorů. Největší hity převzal od kanadského písničkáře Gordona Lighfoota: Kočovní Herci, Chce to jenom čas, Cherokee Bill a stejně tak i svou zpověď Poprvé sám.

V roce 1998 začal hrát se skupinou Druhé podání, což mu vydrželo do roku 2008. V současné době hraje se skupinou Tiebreak. V americkém folk a country našel svou parketu, hudbu, která sedí jeho temnému barytonu. I texty jsou takové chlapštější oproti dřívější „ohníčkové romantice". Sem tam si napíše sám i nějakou hudbu.

Souhvězdí jisker s bratrem

Jan NedvědBěhem své sólové kariéry udělá občas úkrok stranou, jako když vydal album trampských písní, tak jak je znal dob svého trampského mládí, a v roce 2011 nahrál s bratrem album Souhvězdí jisker. To byla zatím jejich poslední spolupráce.

Dosud vydal pět řadových alb, všechna se skupinou druhé podání. Svou aktivitu soustřeďuje především na koncertování. Poslední deska mu vyšla v roce 2012, jmenuje se Galerie písní a je to dvojalbum s výběrem písní z jeho dosavadní kariéry.

František má image drsného dobráka. Jeho bratra Honzu Nedvěda jsme v Žatci měli na koncertě loni, nyní si všichni milovníci pěkné pohodové muziky mohou přijít poslechnout jubilanta Františka a oslavit s ním jeho sedmdesátku.

Koncert Františka Nedvěda proběhne 15. února od 19 hodin v Městském divadle Žatec. Vstupenky se dají už nyní koupit v předprodeji.

Karel Fiala