Galerie Benedikta Rejta v Lounech připravuje výstavu obrazů lounského rodáka a významného českého malíře Zdeňka Sýkory. Vernisáž se uskuteční v sobotu 23. října od 16 hodin.

Zdeněk Sýkora oslavil 3. února 90. narozeniny. V českých galeriích se slaví průběžně po celý letošní rok.

Galerie Benedikta Rejta přichází s projektem Zdeněk Sýkora z českých veřejných sbírek, který dokumentuje zájem českých sbírkotvorných institucí o dílo tohoto světově uznávaného klasika.

Vedle grafických listů zde najdeme početný soubor olejů a objektů, z nichž je nejpočetněji zastoupený soubor představující díla z období struktur a linií. Galerie Benedikta Rejta zaměřená především na abstraktní umění a konstruktivistické tendence, patří díky této své specializaci mezi první instituce, které rozpoznaly hodnoty Sýkorovy tvorby a disponuje tak u nás nejrozsáhlejším souborem jeho děl.

Na současné výstavě bude mít návštěvník možnost vidět celkem přes čtyřicet autorových obrazů a objektů z našich veřejných sbírkotvorných institucí. V tomto výběru se objeví i díla, která na letošní přehlídce po českých galeriích ještě vystavena nebyla. Koncepce expozice se záměrně odvíjí od historie nákupní strategie veřejných sbírkotvorných institucí, a tak těžiště přehlídky v Galerii Benedikta Rejta leží na nejvíce zastoupených strukturách a liniích, které budou uvedeny konstruktivistickým tvaroslovím předcházejícího období.

Obrazy do Loun zapůjčily Národní galerie v Praze, Alšova jihočeská galerie, Museum Kampa, Galerie Středočeského kraje, Muzeum umění Olomouc, Galerie moderního umění v Hradci Králové, Galerie Hlavního města Prahy, Galerie umění Karlovy Vary, Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Východočeská galerie v Pardubicích.

(gbr)