Město Louny je opět o něco víc kulturně bohatší. V pátek 10. prosince byla slavnostně otevřena nová Galerie města Loun (GAML), která se nachází v suterénu Vrchlického divadla.

Slavnostní otevření nového výstavního prostoru a zároveň zahájení první výstavy bylo více než symbolické. Na den přesně před šedesáti lety, 10. 12. 1950, se v prostorách tehdejšího Fučíkova divadla konala první společná výstava tří umělců a velkých kamarádů Kamila Linharta ((1920 – 2006), Vladislava Mirvalda (1921–2003) a Zdeňka Sýkory (1920). Dnes opět vystavují spolu. Výstava představuje krajinářské začátky uměleckého trojlístku z první poloviny 50. let.

Vernisáž zahájil ředitel divadla, který poděkoval všem kteří se na zrodu galerie a koncepci expozice podíleli. „Nejde ale jen o symbolický návrat do minulosti, výstava je zamýšlena také jako pocta dnes již uznávaným osobnostem, jejichž zásluhou se Louny trvale objevují na mezinárodní umělecké mapě,“ uvedl kurátor expozice Pavel Kappel.

Na tři významné umělce zavzpomínal emeritní ředitel Galerie Benedikta Rejta, Jan Sekera, který prozradil návštěvníkům několik zajímavostí z jejich společných setkání.

Výstava s názvem Spolu bude otevřena až do 27. března 2011. Galerie bude mít otevřeno od pondělí do pátku od 14 do 17 hodin.