Zavítáte–li na výlet na Peruc, určitě navštivte malou, ale o to přátelštější Galerii u Plazíka.

V sobotu 1. května v 15 hodin tam bude slavnostně zahájena výstava koláží Pavla Vejrážky, lounského antikvariáře a výtvarníka a majitele černčické Galerie Emila Juliše.

O rozhovor jsme požádali majitele galerie Miroslava Blažka, mezi známými oslovovaného též Plazík.

Jak dlouho tvoje galerie funguje?
Galerii jsem otevřel 23. června 2007 v bývalém řeznictví mého dědy. Poté, co jsem zavřel po 12 letech i můj koloniál a z pronájmu odešla švadlena, usoudil jsem, že nejhezčí místností mého domečku je škoda na bydlení. A protože znám fotografy amatéry, kteří moc pěkně fotí, otevřel jsem pro ně galerii.

Kolik výstav jsi za tu dobu uspořádal?
V sobotu 25. dubna již skončila jedenáctá výstava Scotland autorů Niny Horové a Zdeňka Andrleho. Galerii mám otevřenou od března do října (v zimě turisté moc nechodí) a každý rok mám čtyři výstavy (asi po dvou měsících).

Na jakou z nich vzpomínáš nejraději?
Těžko mohu jmenovat jednu výstavu, každá z nich mne oslovila. Moc se mi líbila výstava Petra Žižáka z Loun, pana Erdmana z Peruce, dalších louňáků Petra Srkala a kamarádů Niny, Markéty a Woity. Tak bych mohl jmenovat i další. Mimo amatérské fotografy se rád podívám i na historii a obě proběhlé výstavy, jak fotografie z mobilizace v roce 1938, tak sto let staré pohlednice pana Aulického z Radonic, byly moc pěkné a zajímavé. Těším se na výstavu koláží, jejímž základem jsou také fotografie od P. Vejrážky, lounského antikvariáře.

Podle jakého klíče vybíráš autory?
Je to tak trochu náhoda. Samozřejmě mezi kamarády fotografy, občas přijdou zájemci o výstavu sami a nyní hledám i na internetu. Chci též, aby náplň každé sezony byla pestrá a zajímavá.

Ty sám jsi vášnivý fotograf, kdy si budeme moci prohlédnout tvoje fotografie?
Já jsem v galerii zahajoval fotografiemi z Francie, v roce 2008 uzavíral sezonu výstavou k mé šedesátce, tak možná za tři roky, až budu mít půlkulatiny. Nemohu vystavovat každý rok, to by byla pouze Plazíkova galerie.

Na kolik výstav se můžeme těšit v letošním roce?
Jak jsem již uvedl, každý rok připravuji čtyři výstavy a 1. května bude zahájena také již zmíněná druhá, Vejrovy koláže. O prázdninách nás čekají fotografie, taky tak trochu historické, z balkánské krize v 90. letech a závěr letošní sezony bude patřit mladé autorce z internetového Rajčete.
Myslím, že to je opět zajímavá a pestrá sestava a výstavy se budou návštěvníkům Galerie u Plazíka v Jiráskově ulici čp 37 na Peruci (v ulici za kostelem) líbit. Pravidelné informace mohou získat čtenáři na mých internetových Peruckých stránkách www.iperuc.cz.