Po několika měsících je opět otevřena pro veřejnost Galerie Benedikta Rejta v Lounech.

Ta byla zcela uzavřena v listopadu loňského roku, kdy do výstavních prostor začala prosakovat voda. Ohroženy byly významné sbírky.

Milovníci umění mohli do galerie vstoupit opět v sobotu, kdy tam byla zahájena výstava Kosmos Kamila Linharta (čtěte zde). „Výstavní provoz zůstává ale omezen. V současné době je první suterén galerie zakonzervován a není přístupný pro veřejnost,“ uvedla ředitelka galerie Alica Štefančíková.

To, že do galerie, konkrétně do prvního podzemního podlaží schodišťové věže, prosakuje voda, přišli zaměstnanci v létě loňského roku. Voda se sem dostávala z terasy sousedního Hotelu na Hradbách. Ohroženy byly cenné sbírky. Do galerie musely být totiž přestěhovány dva depozitáře Pivovarská 29 a 30, kde bude probíhat celková rekonstrukce.

„V suterénu jsme vytvořili expozici velkoformátových sbírek pod názvem Sbírky GBR jak je neznáte. Prostor přízemí byl ponechán pro mutační výstavy. Avšak poté, co jsme zjistili, že do galerie zatéká, musely být všechny výstavní prostory vystěhovány a galerie uzavřena. Sbírky, které mohou být napadeny mikroorganismy vznikajícími ve vlhkém prostředí, musely být ošetřeny a budou dlouhodobě podléhat karanténě,“ pokračuje A. Štefančíková.

Náhradu chce kraj po městu Louny

Škoda, která galerii vznikla, je zatím vyčíslena na 50 tisíc korun, byla nahlášena jako pojistná událost. Krajský úřad Ústeckého kraje, pod který galerie spadá, škodu uplatňuje u města Louny. To je majitelem pozemku, ze kterého do galerie zatéká. „Na posledním jednání bylo rozhodnuto, že oproti našemu požadavku a krajského úřadu provést řádnou izolaci a vyspádování celé terasy, bude provedena pouze izolace betonového můstku nad Katovskou uličkou,“ dodala ředitelka.

Rekonstrukce depozitářů bude zahájena koncem dubna. Suterén galerie zastává zatím uzavřen, do doby než budou stěny vysušeny. Poté bude galerie opět uzavřena a proběhne rekonstrukce.