Hra Kvartet oscarového scénáristy Ronalda Harwooda je známá i jako hořká filmová komedie režiséra Dustina Hoffmana (2012).

V režii Petra Slavíka ji jako žhavou novinku těsně po pražské premiéře uvádí Divadlo Bez zábradlí. Čtveřici postarších operních umělců, jejichž představitelům maskéři „přidali" každému možná i dvacet let, hrají Rudolf Hrušínský (Wilfred), Veronika Freimanová (jen trošku popletená seniorka Cissy), Zdeněk Žák (Reginald, bývalý manžel Jean) a Jana Švandová (sopranistka Jean, která si slávy dlouho neužila). První tři zmínění se připravují v domově pro vysloužilé umělce na koncert k výročí narození Giuseppe Verdiho. Ale kvartet z Rigoletta je ohrožen…

Lístky jsou k mání

Vstupenky na hru Kvartet v Ústí za 450 nebo 300 korun již nabízí Informační centrum v Paláci Zdar či CK Firo tour v OC Forum. O zbrusu nové komedii jsme hovořili s herečkou Janou Švandovou.

Čím vás komedie Kvartet pobavila? Jak moc zábavná je?
Tato komedie se mi líbila, protože ukazuje, že úsměvné může být i stáří. Že také ve stáří člověk může mít smysl pro humor a dobře se bavit.

Vrací se vám radost publika, nabíjí vás? Hřeje jeho potlesk?
Samosebou. Máte z toho radost, když slyšíte, že se divákům vaše představení líbí. Je to dobrý pocit a říkáte si, že vaše profese za to stojí.

Pěkná spolupráce

A co režisér Petr Slavík? Jak se vám s ním spolupracovalo?
S panem režisérem byla velmi příjemná spolupráce.

V komedii Kvartet hrajete lehce namyšlenou dámu Jean, ženu v letech. Je pro vás těžké hrát ji tak, aby byla i trochu směšná, ale aby nebyla k smíchu?
Ta postava ale není vůbec směšná, ona je tragická. Pro mne je tedy těžké hrát takovou postavu, když ostatní postavy okolo mě jsou komické. Je to pro mne tedy těžká role, ale postavu Jean mám ráda, protože na konci divák zjistí, že i tato postava, když je to namyšlená a nesympatická ženská, je lidská. Ale není to komická postava, vůbec…

Kolegy z Kvartetu Veroniku Freimanovou, Zdeňka Žáka a Rudolfa Hrušínského znáte dlouho, víte, co od nich můžete čekat. Přesto překvapil vás některý z nich ve své roli?
Já s nimi spolupracuji už skoro třicet let, takže ta spolupráce je příjemná. A je to tedy radost, když s nimi mohu hrát i v některé nové inscenaci. Právě proto jsme také všichni společně na britské komedii Kvartet dělali, protože jsme věděli, že to bude pěkná práce, a že se nám spolu bude opravdu hezky hrát.

Nebyl pro mě povinný

Tu komedii natočil slavný herec Dustin Hoffman jako film. Viděla jste ji, měla jste ji tak trochu jako povinnou od režiséra?
Myslíte jako povinný materiál? Já jsem v divadle, nechodím do školy… Ale tento film jsem viděla ještě v době, kdy jsem ani netušila, že budeme tuto hru dělat.

Letos byste se měla představit také ještě v další roli, televize HBO už produkovala a v premiéře uvede nový dramatický seriál Až po uši (neoficiální název byl V objetí) v režii Jana Hřebejka. Jaký to byl zážitek, točit s režisérem Janem Hřebejkem?
Na spolupráci na tomto seriálu jsem se těšila. Točit s takovým renomovaným režisérem je vždy radost a potěšení. Pro člověka je vždycky příjemné, že si vás takový režisér vybral. Byla to pěkná spolupráce.

Hodně silný seriál

Filmový kanál HBO Europe, který tento seriál produkoval, se v posledních letech blýskl hlavně skvělým seriálem Terapie s Karlem Rodenem v hlavní roli psychologa, ale také trojdílným dramatickým snímkem Hořící keř o Janu Palachovi a osudu jeho blízkých. Co myslíte, čeká diváky podobně silný zážitek také v případě tohoto seriálu?
Ten seriál je hodně silný, jsou to příběhy lidí, je zajímavý… A věřím tomu, že určitě bude úspěšný, jinak bych ho nedělala.

Poprvé se objevíte v jednom filmu s herečkou Aňou Geislerovou, která vám hraje dceru..
Ano, je to poprvé, co spolu budeme hrát.

Prozradíte Deníku, jaká bude vaše postava Carmen? Dost ochotná a vstřícná, nebo spíš méně sympatická?
Role Carmen je dramatická, ale částečně i komická postava zkrachovalé stárnoucí herečky… Věřím, že má postava bude úsměvná, dojemná a hlavně lidská.