Vůbec poprvé se Louny stanou dějištěm Festivalu dokumentárních filmů o lidských právech – Jeden svět.

První ročník čtyřdenního festivalu začne 4. dubna a nabídne sedm projekcí pro širokou veřejnost a dvě desítky promítání pro žáky a studenty ve školách. „Doufáme, že projekt nabídne lounským občanům novou alternativu kulturního vyžití. Záměrně jsme rozmístili projekce filmů na různá místa, promítat budeme v Městské knihovně, kině Svět, na Gymnáziu V. Hlavatého a v café baru Déjà vu,“ říká organizátorka festivalu Kateřina Suchá.

Úvodním filmem festivalu je Haiti – zemětřesení zblízka. Po promítání bude s návštěvníky hovořit Marie Skálová, šéfka mise Člověka v tísni, která na Haiti pomáhala bezprostředně po zemětřesení.

Druhý den bude patřit pohledu na ženskou diskriminaci, a to v rámci snímku Rodinné prokletí. Druhým dokumentem toho dne je snímek z Indie – Růžová sárí.

Tématice prolomení těžebních limitů na severu Čech se festival bude věnovat ve středu. Na programu je snímek vyprávějící příběh dvou žen, stojících na opačných stranách. Film Ženy SHR nabídne divákům výpověď kastelánky z Horního Jiřetína a mluvčí skupiny Czech Coal. Následovat bude beseda s kastelánkou zámku Jezeří Hanou Krejčovou.


Večerní promítání představí ve filmu Na stupních vítězů pět atletů, kteří se ve skromných podmínkách připravují na 18. mezinárodní seniorské mistrovství světa ve finském Lahti. Na diskusi přijede jeden z protagonistů filmu – 82letý skokan do výšky Jiří Soukup.

Poslední den festivalu bude patřit ekologii. Dokument Poručíme větru, dešti zavede publikum do Číny, kde hospodářských úspěch posledních let byl vykoupen na úkor životního prostředí a zdraví jeho obyvatel. Festivalovou tečkou je Večer NonComm, sestavený se serie sedmdesáti sociálních spotů, které upozorní na témata devastace životního prostředí, domácí násilí či rasismus.

Součástí festivalu je také řada doprovodných akcí.

Kompletní program a popis dokumentů naleznete na www.jedensvet.cz/2011/louny