Už sedm let rozdávají radost v Lounech i širokém okolí hudebníci, vystupující pod názvem Joe Purple. Chystají oslavu, pilují skladby na nové album a samozřejmě vystupují.

Fanoušci této formace jsou už jistě pořádně nažhavení na narozeninový koncert, který se uskuteční 25. ledna v lounském Vrchlického divadle. Začíná v 19. hodin přímo ve velkém sále. „Uskupení čtyř tak rozdílných a přece spolu perfektně souznějících mladíků se rozhodlo oslavit tento šťastný okamžik společně s diváky a hosty, jimiž jsou: kapela Furt Rovně, pěvecký sbor Blecha při ZUŠ Postoloprty a Dárek,“ zvou Joe Purple přímo na plakátu.

Proč jste se rozhodli tak megalomansky slavit zrovna sedm let?
„Kulaté výročí slaví každý, my jsme si řekli že budem slavit jen prvočísla,“ vysvětluje basák a kapelník Jan Stehlík.

Proč bude oslava právě v divadle? Proč ne v nějakém klubu jako obvykle? Jak chce kapela skloubit svou živou, radostnou až skotačivou hudbu se sedícím publikem?
Zeptali jsme se Martina „Brzdy“ Rubeše, zpěváka a tváře Joe Purple.

„Po hospodách a sálech hrajeme pořád. Chtěli jsme to udělat netradičně, vyzkoušet si velké podium, které nabízí víc možností, hlavně k pohybu. Pokusíme se s naší hudbou skloubit také osvětlení a mohu prozradit, že by nám při vystoupení měly pomáhat i tanečnice z TK Luna,“ shrnul Martin. „Hlavně si ale chceme vyzkoušet, jak nám to půjde před sedícím publikem, od kterého máme obvykle obrovskou podporu, a samozřejmě, jak na to ti lidé budou reagovat,“ dodal.

Koncert k sedmým narozeninám skupiny slibuje i řadu překvapení. Některé budou hudební, jiné nikoliv. To si ale musíte počkat až do divadla.

Nové album je na cestě

Jednu ze zásadních novinek ale můžeme sdělit už nyní. Joe Purple chystají nové CD. Možnost nahrát ho získali po vítězství na loňském Regiofestu, přehlídce regionálních kapel v chomutovském areálu Banda. Jeho křest plánují opět na Regiofestu, tom letošním. Bude v pořadí už druhé. První, s názvem Joe has purple line, vydali v srpnu 2009. Na něm ještě hraje na kytaru a zpěvem doprovází Vojta Petržilka, který po nahrání formaci opustil.

„Je to celkem zajímavá historie. Neplánovali jsme vydat dvě alba tak krátce za sebou. Osmého jsme křtili to první a hned patnáctého vyhráli možnost nahrávání na Regiofestu. Tak jsme se pustili do práce, co nám zbývalo,“ směje se zpěvák.

A práce je skutečně hodně. Na novou desku nebylo připraveno prakticky nic. Už nyní se ale rýsuje kvalitní základ. Dvě nové skladby představili Joe Purple na vystoupeních již dříve, dalších šest na posledním koncertu 9. ledna a na ostatních se intenzivně pracuje. „Nahrávání proběhne v březnu a my chceme mít všechno připravené, nazkoušené a co nejlepší. Jen tam přijet a nahrávat,“ vysvětluje Martin Rubeš.

Co člen kapely, to jiný názor na hudbu

Za poslední rok se toho v životě kapely odehrálo mnoho. Sestava se ustálila na čtyřech členech - již zmíněném zpěvákovi a frontmanovi Martinu „Brzdovi“ Rubešovi, kapelníkovi Janu „Ovečce“ Stehlíkovi (basová kytara), Michalu Vinšovi (kytara) a Mírovi Stehlíkovi (bicí nástroje). Hudebníci ze sebe vydávají opravdu všechno, a tak na zkouškách občas není nouze o hádky a ostré výměny názorů. Vzhledem k tomu, že každý z nich je, jak se říká, z jiného těsta, především v hudbě, asi to ani jinak nejde. Právě tato symbióza ale nakonec dává skladbám tu jedinečnost, kterou můžeme najít jen u Joe Purple. „Naši hudbu prostě miluju. Na nic nehraju, a tak jsem vlastně na našem vlastním koncertě taky divák,“ směje se Martin „Brzda“ Rubeš.

Profil kapely Joe Purple a aktuality najdete na bandzone.cz/joepurple

Jen slyšet Joe Purple ale rozhodně nestačí. I sami muzikanti připouští, že za polovinu jejich úspěchu může show, kterou při koncertech předvádí. A dělají to opravdu dobře. Zážitek z poctivě odvedené hudby plné nadšení a radosti, doplněné o originální choreografii především frontmana, se nezapomíná. Ostatně zpěvák, bubeník i basák jsou zároveň tanečníky, Martin se angažoval v ochotnickém divadelním souboru. Baskytarista Jan hudbou doslova žije, dává do ní vše, a i „nováček“ Michal přispívá svou trochou do mlýna.

Show plná hudby a tanečních kreací

I když je to v regionu výjimka, skupina má své vlastní kostýmy, které si na vystoupení berou. „A choreografie? Tu vymýšlím, až když kapela za mnou začne na podiu hrát. Je to o té radosti, kterou máme z vlastní hudby, z lidí, kteří si nás přišli poslechnout. My se nestydíme se tomu poddat a lidi to vítají,“ říká zpěvák Martin.

A tak zatímco se kolegové rozcvičují, ladí a provádí další nezbytné úkony, Brzda stojí před skříní a třeba půl hodiny si vybírá, co si oblékne. „Chci, aby měli fanoušci radost, aby se třeba smáli. Když zpívám něco v aranži třeba rapu, vezmu si podle toho na sebe oblečení. Je moc důležité, aby mi ten projev lidičky pod podiem věřili,“ zdůrazňuje zpěvák.

Joe Purple - kdo vlastně jsou?

Čtyři mladí muži hrají těžko zařaditelnou hudbu, s nadsázkou se to dá označit jako funk´n´roll. V podstatě jde o bigbít s příměsí všech ostatních stylů včetně třeba disca nebo rapu. Jde výhradně o jejich vlastní tvorbu. Formace úspěšně vystupuje jak v Lounech, nejčastěji ve Stromovce, tak třeba v Žatci, na Kryrském kráku, v České Lípě nebo například v Ústí nad Labem.

V kadaňském Orfeu si zahráli třeba s nyní hodně populárním Xindlem X. „Máme za sebou i takové lahůdky, jako například pozvání od významného jazzmana Martina Kratochvíla. Jemu a jeho přátelům jsme hráli na soukromé zahradní oslavě“ pochlubil se Martin.

Oficiální fanklub formace můžete navštívit zde

Kromě koncertování se kapela angažuje i jinak. Spolupořádá lounskou hudební přehlídku Antikotel, stará se o další místní festiválek Mezistromyfest. Letos jsou pozvaní na kadaňský Majáles, jedná se o účinkování na lovosickém Žafestu či žatecké Dočesné.

Těžká cesta na velká podia

Cíle Joe Purple jsou celkem prosté. Dostat se i na větší podia, na akce, kde nebudou hrát za cesťák a něco teplého do žaludku. „Zní to možná tvrdě, ale rádi bysme si po několikahodinovém vyčerpávajícím vystoupení koupili třeba nové struny, kytaru, auto či dům. Kdo říká, že na muziku nejsou potřeba peníze, tak jich má asi dost,“ krčí rameny Martin. „Stalo se nám, že jsme třeba po vystoupení museli v noci na ulici prodávat naše cédéčka, protože organizátor nám nezaplatil a my neměli na cestu domů. To už nechceme zažít,“ shoduje se kapela.

Problémem nejen Joe Purple, ale prakticky téměř všech lounských kapel je, že se těžko prosazují. Musí mnoho let hrát po klubech a hospodách, aby si jich vůbec někdo všiml, aby získali potřebnou fanouškovskou základnu. „To je případ třeba lounského vábení, kde se prakticky nemáme šanci dostat na hlavní podium. Je tu dost kapel, které na to mají, ale lidé v té komisi, která vybírá program, asi neznají lounskou scénu,“ posteskli si hudebníci. Myslíme si, že by měl být členem kulturní komise nějaký muzikant.

Ale to dobré nakonec přeci jen převládne. Lounská partička má totiž obrovskou podporu svých fanoušků. „Těm, kteří jsou s námi už těch sedm let, i těm novým bychom rádi moc poděkovali za podporu. Jste super! Je pro nás skutečnou odměnou, když nás po koncertě staví jeden človíček za druhým a říkají, že je to ještě pořád baví. Přesně proto tohle všechno děláme,“ uzavřeli členové Joe Purple.