Na nový film Petra Zelenky a jeho přátel láká červnový filmový klub při lounském kině.

O kvalitě a výjimečnosti tohoto snímku se začíná hovořit mezi nejširším diváckým spektrem a nejlepší pozvánkou k zhlédnutí filmu je citace samotného režiséra: „Je to film pro lidi, kteří už mají něco odžitého a na věci mají svůj názor - ale tihle lidé dneska moc do kina nechodí.“

Karamazovi jsou Zelenkovou první filmovou adaptací. Po autorských projektech se rozhodl adaptovat Dostojevského román a Schormovu divadelní inscenaci, jedná se tak o několikanásobnou adaptaci a syntézu literatury, divadla a filmu.

Snímek se odehrává v prostředí krakovské továrny, kde pražský soubor nacvičuje inscenaci Bratrů Karamazových pro zdejší alternativní festival. Film má dvě hlavní dějové linie. Jednou je samotná zkouška divadelní hry, druhá linie se týká tragédie jednoho z dělníků, která výrazně ovlivňuje průběh divadelní zkoušky.

Ačkoliv shrnout příběh filmu je jednoduché, sledovat samotný snímek už je těžší. Příběhové linie se neustále prolínají a divák se chvílemi může cítit lehce dezorientovaný, což jen dokresluje blízkost témat, která jsou řešena ve hře i v životě herců. Právě v prolnutí předlohy a lidského dramatu lze spatřit ústřední myšlenku filmu, neboť jak říká i reklamní slogan: Všichni jsme Karamazovi.

Kino Svět v Lounech promítne film ve čtvrtek 5. a v pátek 6. června od 17.30 a 20 hodin. V sobotu a neděli pouze ve 20 hodin.