Rozšiřte své znalosti o osobnostech, spjatých s naším regionem. Tipujte, kdo se skrývá za nápovědami.

Každý týden můžete poznávat jednu významnou postavu, která je nějak spojená s okresem Louny. Ať už tu žila, tvořila, nebo zkrátka nějak zanechala svou historickou stopu.

Miniseriál pokračuje další osobností, kdo byl minulým hledaným se dočtete níže. Všechny předchozí díly najdete v souvisejících článcích vpravo!

Poznejte slavného cestovatele


Nápověda č. 1

Jde o muže, který v okrese Louny strávil své mládí. Zemřel v roce 1902 ve Vídni.

Nápověda č. 2
Tento významný člověk se stal doktorem medicíny, do dějin však vešel hlavně kvůli něčemu jinému – jako cestovatel a kartograf.

Nápověda č. 3
Značnou měrou přispěl k poznání vzdálených míst a exotických kultur. Jeho srdeční záležitostí se stala Afrika.

Odhalení se uskuteční na stránkách Žateckého a lounského deníku každé pondělí, spolu s dalšími informacemi o osobnosti a s počty správných a špatných odpovědí.

Tipovat můžete prostřednictvím e-mailu na zdenek.plachy@denik.cz. Do předmětu zprávy napište slovo OSOBNOST.


Minulou hledanou osobností byl Oskar Brázda


V uplynulém týdnu jste měli možnost znovu tipovat jednu z osobností, která zanechala svou historickou stopu v okrese Louny. Tři nápovědy tentokrát ukazovaly na českého malíře a výtvarníka, který část života strávil na Žatecku, Oskara Brázdu.

Do redakce přišlo jen šest odpovědí, ale všechny byly správné.

Oskar Brázda (30. 9. 1887 – 19. 12. 1977)

Oskar Brázda (vpravo na snímku z archivu žateckého muzea) byl český malíř a výtvarník. Narodil se v Rosicích nad Labem, zemřel Líčkově na Žatecku.

Studium úspěšně ukončil na Akademii výtvarných umění ve Vídni a poté, díky císařskému stipendiu, studoval v Itálii. V roce 1915 se v Římě oženil s Amelií Posse. V průběhu 1. světové války se seznámili s Edvardem Benešem a aktivně se účastnili i 1. československého odboje. Oba byli dokonce v letech 1915-1916 internováni na ostrově Alghero, Sardinie, jako nepřátelští cizinci. V roce 1925 se změnila politická situace v Itálii, proto ji s rodinou opustil a vrátil se zpět do vlasti. Kvůli krásné krajině v okolí koupil spolu se svou ženou barokní zámek Líčkov nedaleko Žatce, tehdy již 50 let neobydlený, kam se spolu se ní a se svými dvěma syny přestěhoval a intenzivně tvořil.

Po začátku 2. světové války musel zámek opustit a nějaký čas strávil i ve vězení, ze kterého byl propuštěn až po intervenci ze zahraničí. Po válce se vrátil na zámek, ale ten mu byl v roce 1948 vyvlastněn a přišel i o část obrazů, kterými státu zaplatil tzv. milionářskou dávku. Na zámku však zůstal. Po roce 1989 jeho druhá žena Marie, rozená Weisová, získala díky restitucím manželův majetek zpět a na zámku Líčkov vytvořila Galerii Oskara Brázdy, kde návštěvníci zámku mohou vidět množství jeho děl i osobních věcí.

Dochovalo se rozsáhlé dílo, skládající se hlavně z portrétů, aktů, zátiší. Jako malíř tíhl Brázda k realismu a srozumitelnosti jeho díla lidem.

Zdroj: Wikipedia.cz