VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo je kdo v regionu? Poznejte restaurátora

Okres Louny - Poznávejte s námi významné osobnosti, spojené s regionem.

14.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Rozšiřte své znalosti o osobnostech, spjatých s naším regionem. Tipujte, kdo se skrývá za nápovědami.

Každý týden můžete poznávat jednu významnou postavu, která je nějak spojená s okresem Louny. Ať už tu žila, tvořila, nebo zkrátka nějak zanechala svou historickou stopu.

Miniseriál pokračuje další osobností. Kdo byl minulým hledaným se dočtete níže. Všechny předchozí díly najdete v souvisejících článcích vpravo!

Poznejte restaurátora a architekta


Nápověda č. 1

Jde o muže, který se narodil v roce 1835 v obci Cítoliby na Lounsku.

Nápověda č. 2
Byl významným architektem a restaurátorem. Podílel se na obnově řady chrámů a hradů, například Karlštejna, Konopiště či Křivoklátu.

Nápověda č. 3
Patřil k nejvýznamnějším představitelům neogotiky. Byl také příznivcem puristického přístupu v restaurování památek, čímž také do velké míry vstoupil do povědomí.

Odhalení se uskuteční na stránkách Žateckého a lounského deníku každé pondělí, spolu s dalšími informacemi o osobnosti a s počty správných a špatných odpovědí.

Tipovat můžete prostřednictvím e-mailu na zdenek.plachy@denik.cz. Do předmětu zprávy napište slovo OSOBNOST.


Minulou hledanou osobností byla Božena Kacerovská


V uplynulém týdnu jste měli možnost znovu tipovat jednu z osobností, která zanechala svou historickou stopu v okrese Louny. Tři nápovědy tentokrát ukazovaly na operní pěvkyni a učitelku zpěvu, lounskou rodačku Boženu Kacerovskou.

Do redakce přišlo devět odpovědí a až na jednu byly všechny správné.

Božena Kacerovská (4. 8. 1880 - 7. 2. 1970)

Slavná operní pěvkyně Božena Kacerovská se narodila v srpnu 1880 v Lounech v domě čp. 84. Její otec, Jan Kacerovský, měl v Lounech holírnu a vlasostřižnu. Božena navštěvovala školu v Lounech a mimořádný hlasový fond u ní objevil přítel otce Jana, vynikající varhaník a skladatel Eduard Tregler. Poprvé se její hlas rozezněl pod klenbou lounského chrámu sv. Mikuláše.

Zpěv začala na doporučení Treglera v Pivodově škole v Praze pod vedením Karla Kovařovice. Stala se členkou dámského tercetta, jež uspořádalo turné po Čechách. Sama v něm zpívala soprán, E. Lišková mezzosoprán a O. Hynková alt. Doprovázela je klavírní virtuoska Ludmila Urbanová. Karel Kovařovic potřeboval obsadit roli Aidy v opeře G. Verdiho a vzpomněl si na Boženu Kacerovskou. 7. června stanula poprvé na prknech Národního divadla.

Kritika i umělecká veřejnost byly jejím výkonem nadšeny. Velký talent, mládí a v neposlední řadě osobní půvab vzbudily ale závist starší herecké generace. Kacerovská po roce z Národního divadla odchází.

Božena studuje zpěv a také cizí jazyky: němčinu, francouzštinu, italštinu a španělštinu. Zanedlouho jí nabídlo angažmá Nové německé divadlo. Přijala. Poprvé se objevila na jeho scéně 25. ledna 1904 v roli Donny Anny v Mozartově opeře Don Giovanni. Chvalozpěvy kritiků nebraly konce.

Kacerovská ráda zajížděla i na koncerty po venkovských městech. Do tohoto období spadá i vystoupení v Lounech s Griegovou Písní za doprovodu Eduarda Treglera. Smlouvu s divadlem na rok 1905 se rozhodla neobnovit.

V květnu roku 1906 Kacerovská odjíždí do Paříže, kde s pomocí přátel získala byt byla uvedena do školy zpěvu proslulé Marchesi. Božena, Paříží posléze nazývaná Beatrice, záhy získává nové přátele a obdivovatele. Dostává se do nejvyšších společenských kruhů. Přičiněním přátel se Božena Kacerovská dostává v říjnu roku 1906 do školy nejvyhlášenějšího učitele zpěvu Jeana de Rezske. Od něj vedla cesta k mezinárodnímu úspěchu. Vystupuje ve Francii a vyráží na turné po Tunisu. Po čase následuje řada vystoupení po Španělsku. Seznamuje se s Louisem Alvarezem Arenasem y Romero a s jeho chotí Carolinou, knížetem Juanem de Cétnan, atd. O české pěvkyni, lounské rodačce, se hovoří v nejvyšších španělských kruzích, včetně královského dvora. Vrací se do Paříže. Život plyne jak pohádka mezi koncerty a večírky vysoké společnosti. Na podzim roku 1911 však odmítá všechny nabídky a odjíždí domů, do Loun. Za krasavicí, korsující v nejnovější pařížské módě po Pražské ulici, se mlsně ohlíží mnoho mužů.

Lounští ji pochopitelně chtěli slyšet. V městě totiž tehdy byla amatérská filharmonie na poměrně vysoké úrovni. Řídil ji Eduard Tregler. Koncert se uskutečnil v neděli odpoledne 15. října 1911 v sále Sokolovny. Rodné město jí připravilo mimořádné ovace. V listopadu se vrací do Francie. Poté nastávají válečná léta, jejichž poslední dny ji připraví o bratra Emila. Zahynul v Itálii. Po ukončení války citlivě vnímá stoupající věk, z přílišné autokritičnosti ji nikdo na pódium nedostane. Naposledy zpívala zřejmě 17. dubna 1918 v divadle Rossini na velkém symfonickém koncertu ve prospěch francouzského červeného kříže. Árii Měsíčku na nebi hlubokém zpívala česky. V roce 1924 se vrací do Prahy. V roce 1928 onemocní nervovou chorobou. V Praze zůstává přes celou 2. světovou válku, v roce 1947 se nastálo vrací do Loun. Ke konci života bydlí s bratrem Karlem ve skromných poměrech. Prodává šperky, aby měla na otop a posluhu. Bratr umírá a ona zůstává sama…

Ještě ve věku 85 let vyučuje zpěvu. Chodí k ní MUDr. Jan Klán, primář lounské nemocnice, Otto Ryll, pozdější ředitel pivovaru v Lounech, Blanka Kučabová, Bohumila Pergnerová a několik dalších.

Zdroj: Vejr.cz

Autor: Zdeněk Plachý

14.3.2011
SDÍLEJ:
Volby. Ilustrační foto.

ANO nevyhrálo jen v Úlovicích, v Lišanech dostalo přes 60 procent

Klára Šprynglová se narodila 18. října 2017 v 19.36 hodin mamince Andree Bundzákové z Volenic. Vážila 2920 gramů a měřila 50 cm.
4

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Louny

Fotbalová 1. A třída: celky z okresu Louny se usadily na špičce tabulky

Podbořany, Dobroměřice, Domoušice - Podbořanům, Dobroměřicím a Domoušicím se v krajské soutěži letos daří, všechny tři týmy mají nyní shodně devatenáct bodů.

Muž vypil láhev rumu a pak sedl za volant. Nadýchal přes tři promile

Louny - Opilého šoféra odhalila policie při řízení provozu u Senkova. Soud mu navíc předtím sebral řidičský průkaz.

Poslanec Růžička: chci se věnovat bezpečnosti, je to mé hlavní téma

Postoloprty /ROZHOVOR/ - Pavel Růžička se stal v právě skončených volbách do Poslanecké sněmovny poslancem za ANO 2011.

Nový poslanec Pavel Růžička čelí soudu. Budu souhlasit s vydáním, říká

Postoloprty – V případu jde o údajně nevýhodný prodej domu v centru Postoloprt z majetku města. Růžička se na něm měl podílet coby jeden ze zastupitelů města.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení